Kapasite kısıtlı devresel gözden geçirmeli dinamik üretim problemlerine eniyi çözüm araştırılması ve bir uygulama
  1. Tez No: 2472
  2. Yazar: EMİN KAHYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAT YÜZÜGÜLLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu çalışmada, talebin deterministik ve dinamik ol duğu devresel gözden geçirmeli ve tek mamüllü sistemler de üretim planlamasının üretim kapasitesi kısıtı altm- da eniyi çözümünüm oilgisayar desteğiyle hazırlanması a- raştırılmıştır. Bu amaçla önce üretim planlaması ile il gili temel bilgilere kısaca yer verilmiş, daha sonra da devresel gözden geçirmeli dinamik modeller tanıtılarak kapasite kısıtmın bu modellerdeki önemi açıklanmıştır. Problemin çözüm algoritması, kapasite kısıtsız modelle rin çözüm algoritması ile yakından ilgili olduğundan ön ce kapasite kısıtsız modellerde Wagner-Whitin çözüm al goritması tanıtılmış daha sonra da problem için gelişti rilen algoritmaya yer verilmiştir. Gerçek yaşamda plan ların her. devre sonunda gözden geçirilerek gerekli düzen lemelerin yapılacağı göz önüne alınarak, gerçek verilerle her devre günlenmiş, böylece eniyi üretim planları hazır lanmaya çalışılmıştır. Bu tür bir planlama yaklaşımı mev cut uygulama ile karşılaştırılmış ve sonuçlar ile yapıla bilir çalışmalar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the capacity restricted production planning which has a deterministic and dynamic demand was investigated, and the optimum solution was tried to get "by computers. For this purpose, at first production plan ning was explained briefly, then the importance of capaci ty restriction in periodic review models was pointed out. Since the algorithm is similar to the models in unrestrict ed capacity problems, Wagner- Whitin algorithm was explained, then the proposed algorithm was explained in details. Since to update the plans is very importanat, the necessary computers programs was prepared. The algorithm which was developed was applied to a real problem. Finally the results are interpreted. XI