Kapasite kısıtlı envanter yönetimi politikaları ve karşılaştırması
Capacity constrained inventory management policies and a comparison of them
  1. Tez No: 411537
  2. Yazar: AHMET ENVER NUROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRETTİN ELDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Kapasite kısıtı altında envanter yönetimi, envanter yönetimi çalışmalarının önemli bir kısmını temsil etmektedir. Kapasite kıstı altında klasik ekonomik sipariş miktarı modelinin Lagrange yöntemi ile çözümü literatürde önerilen modeller arasındadır. Siparişler farklı periyot uzunluklarına sahip olmaları nedeniyle zamana rassal olarak dağılırlar. Bazı çalışmalardaki rassal depolama önerisine göre klasik modelde kullanılan kapasite kullanımı belirleme yöntemlerinin, kapasitenin etkin kullanılamamasına neden olduğu ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada rassal depolama durumuna göre kapasite kullanımı belirlenerek yeni kapasite kısıtı oluşturulmuş ve farklı depo servis seviyeleri için sipariş miktarları hesaplanmıştır. Ayrıca ürünlerin sipariş periyotları çok düşük maliyet sapmaları ile ikinin kuvveti politikalarına göre ayarlanarak ürünlerin koordineli siparişlerin gerçekleştirilebileceği ve kapasite kullanımında iyileştirmeler sağlanabileceği önerilmiştir. Buna ek olarak kapasite kısıtını sağlayacak periyotların oluşmasına izin veren periyot uzunlukları klasik modelde daha iyi maliyet performansına sahip bir şekilde elde edilmiştir. Öncelikle envanter ile alakalı envanter yönetimi için önemli bilgiler verilmiş ve bu bilgilerin envanter yönetimine etkileri açıklanmıştır. İkinci olarak envanter yönetiminde kullanılacak modeli etkileyen parametreler ve genel envanter yönetim modelleri incelenmiştir. Sonraki bölümde mevcut literatürdeki kullanılan kapasite kısıtlı envanter modelleri ve rasgele depolama ve ikinin kuvvetleri politikaları ile uygulanabileceği gösterilen modeller ele alınmıştır. Uygulama kısmında örnek problem üzerinde bir önceki bölümde önerilen modeller uygulanarak sonuçlar analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Inventory management under capacity constraint constitute some important sections of inventory management researches. It is one of methods that uses Lagrange relaxation to solve economic order quantity model under capacity constraint. Each order has different cycle time therefore they are distributed randomly over the time. Despite the random storage proposition in some researches, it is clear that dedicated storage assignment methods of capacity usage may cause inefficient usage of capacity. Assigning dedicated capacity usage in random storage situation, new capacity constraint are created and order quantities are calculated in different storage service levels. Also adjusting the cycle times according to power of two policy, it is suggested that orders can be coordinated and capacity usage can be improved. In addition cycle times which ensuring capacity constraint, are obtained with better cost performance. Firstly some information about inventory, which is important for inventory management, are given and the effects of these information to inventory management are explained. Secondly the parameters, which affect the models, are used in inventory management, and general inventory models are examined. After parameter examination the existing capacity constrainted inventory models and the models which can be implemented with random storage and power of two policy are examined. At the application section, the models proposed in this study are applied in a example problem.