Hastanelerde hemşirelerin işte kalma ve işten ayrılma niyetlerini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determination of the factors that effect the intentions of the nurses whether to stay at work at the hospitals or to leave the work
  1. Tez No: 247255
  2. Yazar: NEZİHE TOPÇU ORBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTOLAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırma hastanelerde hemşirelerin işte kalma ve işten ayrılma niyetlerini etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı nitelikte planlanmıştır.Araştırmanın evrenini, İstanbul İli Avrupa Bölgesi'nde yer alan 200 yatak ve üzeri kapasiteli kamu ve özel sektöre ait 5 hastanede çalışan hemşireler (N=2790) oluşturdu. Örneklem sayısını belirlemede özel, kamu ve üniversite hastanelerinin yeterli oranda temsil edilebilmesi için her hastane bir tabaka olarak değerlendirilerek orantılı tabakalama yöntemi kullanıldı (n= 450). Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından litaratür ışığında hazırlanan anket formu ile toplandı.Araştırmada elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS (Statistical Package for Social Sciences ) for Windows 10.0 istatistik paket programı kullanılarak yapılan bu çalışmada, ortalama, standart sapma, frekans, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), iki grup karşılaştırılmalarında student's t testi kullanıldı. Niteliksel verilerin karşılaştırılmasında ise ki-kare testi ve tablolarda sütun yüzdesi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This research has been planned with an descriptive character in order to determine the factors, which effect the intentions of the nurses whether to stay at work at the hospitals or to leave the work.The creation of the research had involved the nurses (N=2790) , who work at 5 different hospitals on the European of Istanbul with bed capacities being 200 and more, belonging to public and the private sector. The proportional layer method has been used by evaluating each of the hospitals as an layer in order for the private, the public and the university hospitals to be represented in the sufficient ratio for determination of the number of samples (n= 450). The data of the research has been collected through an survey form that has been prepared by the researcher with the light of literature.The data, which has been obtained during the research, has been used for this work on the computer with the help of the SPSS (Statistical Package for Social Sciences ) for Windows 10.0 statistical packet program and average, standard deviation, frequency, single way variation analysis (ANOVA), student test for comparison of two groups have been used. For comparison of the qualitative data, the ki-square test and for the tables, the column percentage have been used.