Kuzularda farklı besleme uygulamalarının ghrelin ve büyüme hormonu üzerine etkileri ve bu hormonlarla besi performansı arasındaki ilişkiler
The effects of feeding frequency on ghrelin and growth hormone secretions and the relationships between these hormones and feeding performance in lambs
- Tez No: 247298
 - Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM TANRIVERDİ
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Biyokimya, Biochemistry
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Uludağ Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 63
Özet
İvesi erkek kuzularda plazma ghrelin, büyüme hormonu ve serum toplam protein düzeyleri ile canlı ağırlık kazancı, yemden yararlanma arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla yapılan çalışma 2 aylık yaşta ve 26 kg ağırlıkta 15 adet kuzuda gerçekleştirildi. Her grupta 5 adet kuzu olacak şekilde 3 deneme grubu oluşturuldu. 1. grup ad libitum, 2. grup günde tek öğün (9:00), 3.grup ise günde çift öğün (9:00 ve 16:00) yemlendi. Çalışma başlangıcında ve 15, 30 ve 45. günlerde kan örnekleri toplandı. Ghrelin ve GH ölçümleri için yemlemelerden 30 dakika önce ve 1 saat sonra (8:30, 10:00, 15:30 ve 17:00) olmak üzere gün içinde toplam 4 kez kan alındı. Ghrelin düzeyleri RIA ile, GH düzeyleri ELISA ile, toplam protein konsantrasyonları spektrofotometrik yöntemle ölçüldü.Plazma ghrelin düzeyleri genel olarak 3.38-9.77 pg/ml arasında bulundu. Besi süresince gruplar arasında istatistiki öneme sahip bir farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
The study was performed to determine the association of live weight gains and feed conversion ratios with ghrelin, GH, and serum total protein levels in Awassi male lambs. The fifteen lambs with approximately body weight of 26 kg and 2 months of age were used. The lambs were assigned to each of the following three dietary treatment groups, each consisting of five lambs: First group was fed ad libitum; second group was fed once a day (09:00), and third group was fed twice a day (09:00 and 16:00). Blood samples were collected at the beginning of the study and then at 15 days intervals (15, 30, and 45th days). To determine ghrelin and GH levels, blood was collected for four times: 30 minutes before feeding and 1 hour after feeding. Ghrelin, GH, and total protein levels were determined by RIA, ELISA, and spectrophotometry, respectively.Ghrelin levels were between 3.38 and 9.77 pg/ml. No statistically significant difference was determined among groups throughout feeding period.