Küçükbaş kesim hayvanlarına uygulanan elektrikle bayıltma tekniklerinin karkas kalitesine etkileri üzerine araştırmalar
The researches on lambs carcasses quality applied to different electrical stunning methods
  1. Tez No: 165270
  2. Yazar: SERKAN KEMAL BÜYÜKÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT NAZLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
8. ÖZET Dünyanın ileri teknolojiye sahip ülkelerinin bir çoğunda kasaplık hayvanlara, hayvanlara iyi muamelenin gereği olarak ante-mortem periyotta çeşitli bayıltma teknikleri ile bayıltma uygulaması yapılmaktadır. Kesim öncesi kötü muameleye maruz kalan hayvanların kanlan yeterince akmamakta, bu durum insan sağlığını ve hem direkt hem de dolaylı yoldan ekonomiyi olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çalışma, ante-mortem devrede kasaplık kuzulara uygulanan farklı 2 elektrikle bayıltma metodunun et kalitesi üzerine etkilerini incelemek amacıyla yapıldı. Bu nedenle, İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mezbaha ve Et İşleme Ünitesi Tesislerinde, toplam 90 adet 5 aylık, erkek, benzer bakım ve besleme şartlarına tabi tutulmuş kıvırcık ırkı kasaplık kuzu materyal olarak kullanıldı. Sadece baş metodu ve baş-sırt metodu ile elektrikle bayıltma uygulamaları, karkasta meydana gelen hemorajilerin varlığı ve bu metotların karkas kalitesi üzerine etkileri bakımından değerlendirildi. Gruplar arasında tekstür ölçüm değerleri ve aw bakımından önemli bir fark tespit edilemedi (P>0,05).
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY THE RESEARCHES ON LAMBS CARCASSES QUALITY APPLIED TO DIFFERENT ELECTRICAL STUNNING METHODS Most of the developed countries in our world, apply various stunning methods in order to achieve humane slaughter which is related with animal welfare before sticking. Malpractice before sticking affects meat quality. This process is related with humane health and economy is affected directly and indirectly. This study was performed in order to research the effect of two different types of electrical stunning methods which we used in ante-mortem period on meat quality. Because of this reason, 5 months aged, 90 kıvırcık race male sheep, breeded in similar conditions were used as material at the Veterinary Faculty Slaugterhouse of Istanbul University. The effect on meat quality and the presence of haemorrhages were assessed in head-only electrically stunned, head to back electrically stunned and non-stunned lambs. There were not any significant differences among the groups at the shear forces and aw parameters.