Yerel peynirlerimizden izole edilen laktokokkus suşlarının bazı teknolojik özelliklerinin belirlenmesi
Characterization of some technological properties of lactococcus strains isolated from traditionally made cheeses
  1. Tez No: 247300
  2. Yazar: MUSTAFA ERSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP ÇIBIK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Geleneksel tekniklerle üretilen Beyaz peynir (23 suş) ve Kaşar peynirlerinden (19 suş) izole edilmiş olan 37 adet Lactococcus lactis alttür lactis ve 5 adet L. lactis ssp. cremoris suşu glikolitik, proteolitik ve bakteriyolitik özellikleri ile bakteriyofaj bulundurup bulundurmadıkları açısından test edildi.Glikolizis, laktoz içeren M17 brotta ve yağsız süt tozundan hazırlanmış sütte 24 saatlik zaman biriminde pH'daki azalma olarak belirlendi. M17 brotun tampon etkisine bağlı olarak pH düşmesi belirli bir seviyede sınırlanırken sütte düşüş çok daha belirgin şekillendi ve suşlar yüksek, orta ve düşük asidifikasyon grupları olarak üçe gruba ayrıldı.
Özet (Çeviri)
Thirty seven Lactococcus lactis ssp. lactis and five L. lactis ssp. cremoris strains isolated previously from White Picled Cheeses (23 strains) and Kasar Cheeses (19 strains) that were produced according to traditional techniques were analyzed for their glycolytic, proteolytic and bacteriolytic properties. Some of the strains were also tested for the presence of bacteriophages.Glycolysis of strains was assessed by measuring the decrease in pH over 24 h incubation of bacteria in lactose containing M17 broth and reconstituted skim milk. The decrease in pH was limited to certain extent in M17 broth because of the tampon effect of the media whereas the decrease was much more important in reconstituted skim milk in which the isolates were divided into high, media and low acidifying groups according to acidification rates.