Tavşan dizinde oluşturulan artrofibrozis modelinde karboksimetil sellüloz hyaluronanın (Seprafilm®) etkisi (Deneysel çalışma)
Prophylactic effect of carboxymethylcellulose hyaluronan membrane (Seprafilm®) on the knee arthrofibrosis (Experimental animal study)
  1. Tez No: 247336
  2. Yazar: İSMAİL TUGAY YAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Genel olarak artrofibrozis insidansı literatürde %2'den %35'lere varan oranlarda bildirilmiştir. Diz artrofibrozisi, diz cerrahisi, travma veya uzun süre immobilizasyon sonrası oluşan önemli bir sorun olarak kendini göstermektedir. Literatürde intraartiküler adezyon patolojinin gerçek nedeni olarak kabul edilmektedir. Adezyon formasyonunun gelişiminde intraartiküler fibrozis oluşumu esastır. Artrofibrozis ve tedavisi morbiditeye yol açması, uzun süre hastanede kalımı gerektirmesi, iş yükünün ve ekonomik kaybın artışı gibi olumsuz durumları beraberinde getirdiği için, öncelikle oluşumunun önlenmesi daha akılcı bir yaklaşım olarak görünmektedir. Bu bağlamda, diz cerrahisi sonrası adezyonların oluşumunu engelleme amacıyla hayvan kaynaklı veya sentetik biomembranların klinik kullanımı önerilmiştir.Bu çalışmada amacımız; deneysel olarak olusturulan diz artrofibrozis modelinde bir çeşit sentetik biomembran olan Seprafilm® (karboksimetilselüloz hyaluranan)'in intraartiküler adezyon üzerine etkisini araştırmaktır. Bu amaçla 20 adet Yeni Zelanda tipi beyaz erkek tavşan rastgele olarak ve her grupta 10 adet tavşan olacak şekilde 2 gruba ayrıldı. Her tavşana artrofibrozis gelişimini amaçlayan standart cerrahi prosedür uygulandı. Bu amaçla; medial parapatellar artrotomi, patellanın laterale deviasyonu, parsiyel sinovyektomi sonrası femur suprakondiler anterior bölgesi ve patella eklem yüzü bistüriyle talazlandı. Gruplardan biri kontrol grubu olarak kabul edilip ek bir işlem yapılmadı. Diğer gruba ise; uygulamış olduğumuz cerrahi prosedürle adezyonun oluşmasını beklediğimiz suprapatellar poş bölgesine Seprafilm® tabakası yerleştirildi. Tüm bu işlemlerden sonra adezyon oluşum ihtimalini artırmak amaçlı tüm tavşanların diz eklemi immobilize edildi. İmmobilizasyon, dizler fleksiyondayken kasık ve ayakbileği posteriorundan geçen no:5 tel dikiş ile tesbit edilerek sağlandı. Cerrahi işlemden 6 hafta sonra tüm hayvanlar sakrifiye edilerek tel dikişler çıkartıldı. Adezyon makroskobik ve histopatolojik olarak değerlendirildi. Makroskobik değerlendirme görsel modifiye adezyon skorlama sistemiyle cerrahi prosedürü gerçekleştiren cerrah tarafından gerçekleştirildi. Bu değerlendirme sonrası histopatolojik değerlendirme için, adeziv dokuyu da kapsayan tüm konnektif dokular korunarak femur proksimali ve tibia proksimalinden transvers olarak kesilip osteotomize edilerek çıkarıldı. Histopatolojik incelemede mikroskobik adezyon, fibrozis (fibroblast proliferasyonu), yangısal hücrelerin tip ve yoğunlukları, dev hücre yanıtı, ödem, sinovyal kondrometaplazi ve vasküler proliferasyon patolog tarafından gruplar kör olarak değerlendirildi.Makroskobik değerlendirmede, kontrol grubundaki tavşanların tamamında ve değişik oranlarda adezyon tesbit edildi. Seprafilm® grubundaki tavşanların ise hiçbirinde adezyon saptanmadı. Histopatolojik incelemede de, makroskobik bulguya paralel olarak kontrol grubundaki tavşanların tamamında mikroskobik adezyon izlenmesine rağmen Seprafilm® grubundaki tavşanların hiçbirinde mikroskobik adezyona rastlanmadı. Seprafilm® uygulanan grupta kontrol grubuna oranla fibrozis (fibroblast proliferasyonu) istatistiksel olarak anlamlı biçimde düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
We aimed to investigate the effect of Seprafilm®, a kind of synthetic biomembran, on the intra-articular adhesion formation in an experimental arthrofibrosis model.Twenty New Zealand male white rabbits were randomly allocated into two groups of 10 animals in each. A standard surgical procedure aiming at the development of arthrofibrosis and including medial parapatellar arthrotomy, lateral deviation of the patella, partial synovectomy and debridement of anterior of supracondylar area and patella joint surface by scalpel was performed on all rabbits? right knees. Group 1 rabbits served as controls, and in Group 2 rabbits a Seprafilm® barrier placed into the described area. In both groups, after the surgical procedure, knee joint was immobilized by a no.5 wire suture passing from the ankle and groin and keeping the joint in 140° of flexion. Six weeks after surgery all animals were sacrified and adhesion formation was evaluated both macroscopically and histo-pathologically.