Metastatik kolorektal kanserde EGFR ekspresyonu, KRAS ve BRAF mutasyon durumu ile setuksimab yanıtı arasındaki ilişki
Relationship between EGFR expression, KRAS and BRAF mutation status and response to cetuximab in metastatic colorectal cancer
- Tez No: 247341
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT KARABULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Metastatik kolorektal kanser tedavisinde son yıllarda hedefleyici ajanların kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Epidermal Büyüme Faktörü Reseptörü (EGFR), Vasküler Endotelyal Büyüme Faktörü (VEGF) gibi çeşitli hedefler ve bunlara karşı geliştirilmiş monoklonal antikor tedavileri ile ümit verici sonuçlar elde edilmektedir. Özellikle EGFR'ne karşı geliştirilmiş olan kimerik yapıda bir monoklonal antikor olan setuksimabın önceki yıllarda üçüncü sıra tedavide ve yakın zamanda yapılan çalışmalarla da ilk sıra tedavide kullanımı gündeme gelmiştir. Ancak setuksimab kullanımı ile ilgili en büyük sorun yanıt oranlarının düşük olması, belli hasta popülâsyonunda daha etkili olduğunun gösterilmesi sebebiyle bu popülâsyonun belirlenmesi için prediktif belirteçlere ihtiyaç duyulmasıdır. Son yıllarda buna yönelik yapılan araştırmalarda EGFR ekspresyonu, EGFR gen kopya sayısı, KRAS mutasyonu, BRAF mutasyonu gibi prediktif değeri olabilecek belirteçlerin kullanımı hızla artmaktadır. Bunlardan özellikle KRAS ve BRAF mutasyonu varlığı setuksimab tedavisine direnç için bir gösterge olarak kabul görmüştür. EGFR ekspresyonu ve EGFR gen kopya sayısı ile setuksimab yanıt ilişkisi konusunda tartışmalı değerlendirmeler mevcuttur. Biz öncelikle irinotekan ve okzaliplatine dirençli metastatik kolorektal kanser tanısı almış olan 20 hastayı içeren bu çalışmada retrospektif olarak setuksimab ile irinotekan kombinasyonunun yanıt oranı, sağkalım üzerine etkilerini ve yan etki profilini inceledik. Ardından bu hastalara ait kolorektal kanser formalin fikse parafin bloklarında EGFR ekspresyon durumu, KRAS mutasyon varlığı, BRAF mutasyon varlığı ile bunların setuksimab yanıtı üzerine etkilerini araştırdık.
Özet (Çeviri)
Cetuximab is a monoclonal antibody that inhibits epidermal growth factor receptor (EGFR). KRAS and BRAF mutation has been demonstrated to be a biomarker of resistance to cetuximab treatmen in advanced colorectal cancer. We have retrospectively analyzed tumor tissue biomarkers including EGFR gene copy number (GCN) by IHC, KRAS and BRAF status by PCR-based sequencing in patients with metastatic colorectal cancer treated with cetuximab. Our data confirm the predictive role of KRAS and BRAF status on the response to cetuximab. No corelation has been found between EGFR expression status and treatment response. Complete biomarker characterization is ongoing and an analysis for interaction will be performed.