Omuz ağrılı hastalarda supraskapular sinir pulse radyofrekans bloğu ile transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu tedavisinin etkinlik ve güvenirliğinin karşılaştırılması
Pulsed Radiofrequency versus Conventional TENS in Painful Shoulder: A prospective, randomized study
  1. Tez No: 247340
  2. Yazar: ONUR KIVILCIM KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAZIM ÇAPACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Omuz ağrısı klinik pratikte sık karşılaşılan bir sorun olmakla birlikte , en yaygın kullanılan tedavi yöntemlerinin etkinliği ile ilgili az miktarda kanıt bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı omuz ağrılı hastalarda supraskapular sinire pulse radyofrekans bloğu (PRF) ile transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS)tedavilerinin etkinliğini karşılaştırmaktır.Metod:Hastalar randomize olarak 2 gruba ayrıldı. Grup I: PRF ve egzersiz programı, Grup II: TENS ve egzersiz programı uygulandı. Ölçüm yöntemleri olarak ağrı için görsel analog skala (VAS), eklem hareket açıklığı ölçümü, Omuz ağrı ve özürlülük İndeksi, Omuz özürlülük sorgulaması, yaşam kalitesi için SF-36 formu, haftalık parasetamol tüketimi kullanıldı.Sonuçlar: Her iki grupta tedavinin 1, 4 ve 12. haftasında ağrı, eklem hareket açıklığı, omuz ağrı ve özürlülük indeksi, omuz özürlülük sorgulaması, SF-36 alt grup skorları ve haftalık parasetamol tüketimi değerlerinde anlamlı iyileşme gözlendi. Gruplar arasında bir fark izlenmedi.Sonuç: supraskapular sinire PRF bloğu ve TENS uygulaması omuz ağrısında etkilidir. Gruplar arasında anlamlı fark bulunamamıştır. Konvansiyonel TENS, daha ucuz, non-invaziv, daha kolay uygulanabilir bir yöntem olması nedeniyle omuz ağrılı hastalarda tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Although chronic shoulder pain is commonly observed in clinical practice, there is very little evidence has been reported the effectiveness of the treatments most commonly applied. The objective of this study is to compare the efficacy of pulse radiofrequency (PRF) applied to the suprascapular nerve and conventional transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS) treatment in patients with shoulder pain.Methods: Subjects were randomly allocated into Group 1 (PRF to the suprascapular nerve + exercise program) and Group 2 (conventional TENS + exercise program). Outcome measurements were performed using the Visual Analogue Scale (VAS) for pain, range of motion (ROM), Shoulder Pain and Disability Index (SPADI), Shoulder Disability Questionnaire (SDQ), the Short Form-36 (SF-36), and paracetamol consumption.Results: In both groups, significant improvement was observed in all weeks in VAS, ROM, SPADI and SDQ scores (p0.05).Conclusion: PRF applied to the suprascapular nerve and conventional TENS are efficient in the treatment of shoulder pain. Statistically significant differences could not be found between the two treatments. Conventional TENS, as it is cheaper, non-invasive, more easily performed and efficient, may be preferable for the treatment of shoulder pain. Further studies are needed to include these results in the prospective treatment guidelines.