Ateşi olup ateş odağı belirlenemeyen süt çocuklarında (1-12 ay) akut faz yanıtlarının bakteriyemiyi saptamadaki rolü
the efficacy of acute phase reactants to determine fever with unknown origin in infants (1-12 months old)
  1. Tez No: 247355
  2. Yazar: ERTUĞRUL KIYKIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL TAŞTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Çalışmamızda ülkemizde ateşi olup ateş odağı belirlenemeyen süt çocuklarında (1-12 ay arası) gizli bakteriyemi ve ciddi bakteriyel enfeksiyonun sıklığı, bakteriyemiye neden olan bakteri cinsinin ve bu hastalarda sıklıkla kullandığımız akut faz yanıtı göstergelerinin gizli bakteriyemiyi belirlemedeki değerinin saptanması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Çalışmamız Aralık 2007 ile Haziran 2009 tarihleri arasında ateş yakınmasıyla Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları ABD Çocuk Acil Polikliniğimize başvuran ve ateş odağı saptanamayan 1-12 aylık ateşli çocuklarda geriye dönük olarak yürütüldü. Çalışmaya alınan tüm hastaların kan sayımı, CRP, EÇH, periferik yayma, tam idrar tahlili, idrar ve kan kültürü, lomber ponksiyon yapıldıysa BOS mikroskopisi, BOS biyokimyası ve BOS kültürü sonuçları hasta izlem kartlarında yazılı olan hastalar alındı.Bulgular: Çalışmaya alınan 109 olgunun 5 (%4,5)'inde gizli bakteriyemi, 7 (%6,4)'sinde idrar yolu enfeksiyonu, 1 (%0,9)'inde pnömoni olmak üzere 13 (%11,9)'ünde ciddi bakteriyel enfeksiyon saptandı.Gizli bakteriyemi saptanan tüm hastalarımızda metisiline dirençli S.aureus üremesi oldu. Başlangıçta alınan akut faz yanıtlarının bakteriyemiyi öngörmede faydalı olmadığını saptadık.Ciddi bakteriyel enfeksiyon saptanan hastaların ortalama beyaz küre sayısı 18261±8145/mm3, ortalama MNS 11040±7752/mm3, ortalama CRP değeri 76,6±52,1 mg/L ve ortalama EÇH değeri 58±36 mm/h olup saptanmayanlara oranla anlamlı olarak yüksekti. ROC analizinde beyaz küre sayısı için p=0,02, MNS için p=0,04, CRP için p=0,01 ve EÇH için p=0,04 saptadık.Sonuç: 1-12 aylık ateşli fakat ateş odağı saptanmayan hastalarda gizli bakteriyemi olasılığı akılda tutulmalıdır. Beyaz küre sayısı 15000/mm3'ün üzerinde, MNS 10000/mm3'ün üzerinde, EÇH 30 mm/h'in üzerinde veya CRP 16 mg/dL üzerinde olan olgularda ciddi bakteriyel enfeksiyon olasılığı yüksektir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to establish the frequency of occult bacteraemia and serious bacterial infections in our country in infants (1-12 month old) with fever of unknown origin, type of bacteria causing bacteraemia and the efficacy of commonly used acute phase reactants to determine occult bacteraemia.Material and Methods: Our study was performed retrospectively between December 2007 and June 2009. We reviewed infants (1-12 month old) who applied to Cerrahpaşa Medical Faculty Pediatric Emergency Department with fever and evaluated as fever of unknown origin. The patients who were evaluated with complete blood count, C-reactive protein, erythrocyte sedimentation rate, peripheral blood smear, urine analysis, urine and blood cultures, also microscopic and biochemical examination of cerebrospinal fluid, CBF culture (if lomber puncture was performed) were included.Findings: We detected serious bacterial infection in 13 (11,9%) patients consisting of 5 (4,5%) occult bacteraemia, 7 (6,4%) urinary tract infection and 1 (0,9%) pneumonia in a total of 109 patients included in our study.Blood cultures were positive for Meticilline Resistant Staphylococcus Aureus in all patients diagnosed as occult bacteraemia. None of the laboratory tests were found to be significantly efficient for determining occult bacteraemia.In patients diagnosed as serious bacterial infection mean values of white blood cell count, absolute neutrophil count, C reactive protein and erythrocyte sedimentation rate were 18261±8145/mm3, 11040±7752/mm3, 76,6±52,1 mg/L and 58±36 mm/h respectively, and were significantly higher in comparison with the rest of the group. The results of ROC curve analysis are respectively p=0,02, p=0,04, p=0,01 and p=0,04 for WBC, ANC, CRP and ESR.Conclusion: Occult bacteraemia in infants (1-12 month old) with fever of unknown origin must be considered in differential diagnosis. The risk of serious bacterial infection is increased in patients with values over 15000/mm3 for white blood cell count, 10000/mm3 for absolute neutrophil count, 30 mm/h for erythrocyte sedimentation rate and 16 mg/dL for CRP.