Sentinel lenf nodülü biyopsisinde tinkolloid ile nanokolloidin karşılaştırılması
Comparing of sentinel lymph node biopsy in tincolloid and nanocolloid
  1. Tez No: 247356
  2. Yazar: OSMAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. CİHAN URAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
GirişAksillanın lenf nodülü durumu meme kanserinin prognozunu tayin etmede ve tedavi seçiminde gerek hasta için gerekse hekim için önem taşımaktadır. Son yıllarda tıbbi teknolojideki gelişmeler ve hastaların bilinçlenmesi sayesinde erken evre meme kanseri oranında artış saptanmıştır. Bunun sonucunda gereksiz yapılan aksiller lenf nodülü disseksiyonlarının önüne geçmek için sentinel lenf nodülü biyopsisi uygulamaları gündeme gelmiştir.AmaçÇalışmada, farklı iki radyoizotop (tinkolloid ve nanokolloid) kullanılmasıyla sentinel lenf nodülü saptanması araştırılmış ve sonuçlar karşılaştırılarak tartışılmıştır.Gereç-YöntemNisan 2002'den sonra İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında SLNB yapılan hastaların arşivdeki dosyaları incelenmiştir. Tinkolloid kullanılan son 50 hasta ve nanokolloid kullanılan ilk 50 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hasta özellikleri, sentinel lenf nodülünün bulunma oranı, çıkarılan lenf nodülü sayısı ve tümör özellikleri araştırılarak bulunan veriler kaydedildi. Hastalarda kullanılan radyoizotop maddeler arasında bu veriler bakımından istatiksel anlamlı fark olup olmadığı araştırıldı.BulgularTinkolloid kullanılan grupta (grup 1) 2 hastada; nanokolloid kullanılan grupta (grup 2) 1 hastada sentinel lenf nodülü tespit edilememiştir. Toplam çıkarılan lenf nodülü sayısı grup 1'de 88 ve grup 2'de 111 lenf nodülü bulunmuştur. Lenf nodülü ortalaması grup 1'de 1,73 grup 2'de 2,18'dir. Yapılan istatistiki çalışmada ortalama lenf nodülü sayısında anlamlı fark saptanmıştır (Mann ? Whitney U testi p:0,38).SonuçÇıkarılan ortalama lenf nodülü sayısının, molekül büyüklüğü daha küçük olan nanokolloid grubunda daha fazla olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
IntroductionAxillary lymph nodes status is important in determination and treatment selection of prognosis of breast cancer for both patients and physicians. In recent years, early stage breast cancer was detected at a rate of increase thanks to the development in medical technology and the awareness of patients. As a result of that sentinel lymph nodes biopsy has come into question practices to prevent axillary lymph node dissections which are made redundantly.AimIn this study, sentinel lymph node detection has been invastigated by using two different radioisotopes (tincolloid and nanocolloid) and results are discussed by comparing.Materials and MethodsAfter April 2002 in İstanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty, Department of General Surgery, the files in the archives of patients who applied SLNB, were examined. The last 50 patients used tincolloid and first 50 patients used nanocolloid were included in the study. Patients characteristics, the rate of sentinel lymph node, the number of lymph nodes were removed and tumor characteristics were investigated and the data were recorded. Radioisotope materrials used in patients were invastigated these data in terms of whether significant statistical difference.FindingsSentinel lymph nodes could not be detected 2 patient in the group used tincolloid (group 1) and 1 patient in the group used nanocolloid (group 2). Total number of lymph nodes removed 88 in group 1 and 111 in group 2. In the statistical study, significant difference was found in the average number of lymph nodes (Mann-Whitney U test p:0,38).ResultThe average number of lymph nodes removed was found more in molecular size smaller nanocolloid group