Elazığ-Kefdağı kromitlerinin zenginleştirilmesi
  1. Tez No: 2474
  2. Yazar: NERMİN GENCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET: Bu çalışmada; Metalürji, kimya ve refrakter endüstrisi için önemli bir girdi olan kromitlerin zenginleştirme olanakları, kullanım alanları, ekonomik önemleri ve "bulundukları yataklar belirtilerek araştırılmıştır. ELAZI?-KEFDA? kromitlerinin kimyasal analizi sonucunda $38.33 Cr20, tenörüne sahip olduğu anlaşılmıştır. Petrografik ve minerolo-Jik incelemeler başlıca bileşenlerinin kromit, olivin ve piroksen olduğu nu göstermiştir. Malzeme kırma, öğütme ve sınıflandırma ile serbestleşme boyu tunun altına indirilmiştir, tri boyutlar için gravite yöntemi (sal lantılı masa) ve daha ince boyut için köpüklü f lotasyon yöntemi uygu lanmıştır. Labaratuvar deney sonuçları gravite yöntemi ve köpük flotas- yonunun ELAZI?-KEFDA? kromitlerinden çeşitli endüstrilerin istediği özellikteki konsantrelerin elde edilebilmesi için başarıyla uygulana bileceğini göstermiştir. ABSTRACT: In this investigation chromites which is on of the most important input for metallurgical, chemical industries and refrac tory materials has been studied with respect to upgrading. Ore deposits, economic importance and usage areas of chromites were mentioned. Chromites samples which were taken from ELAZI?-KEFDA? deposit were analysed chemically and found to contain 38.33 % Cr2Cy Penological and mineralogical analyses of the samples have shown that the major constituents were chromite, olivine, pyroxene. Having determining liberation size, the samples were crushed, ground and classified. Gravity seperation utilizing a shaking table
Özet (Çeviri)
ÖZET: Bu çalışmada; Metalürji, kimya ve refrakter endüstrisi için önemli bir girdi olan kromitlerin zenginleştirme olanakları, kullanım alanları, ekonomik önemleri ve "bulundukları yataklar belirtilerek araştırılmıştır. ELAZI?-KEFDA? kromitlerinin kimyasal analizi sonucunda $38.33 Cr20, tenörüne sahip olduğu anlaşılmıştır. Petrografik ve minerolo-Jik incelemeler başlıca bileşenlerinin kromit, olivin ve piroksen olduğu nu göstermiştir. Malzeme kırma, öğütme ve sınıflandırma ile serbestleşme boyu tunun altına indirilmiştir, tri boyutlar için gravite yöntemi (sal lantılı masa) ve daha ince boyut için köpüklü f lotasyon yöntemi uygu lanmıştır. Labaratuvar deney sonuçları gravite yöntemi ve köpük flotas- yonunun ELAZI?-KEFDA? kromitlerinden çeşitli endüstrilerin istediği özellikteki konsantrelerin elde edilebilmesi için başarıyla uygulana bileceğini göstermiştir. ABSTRACT: In this investigation chromites which is on of the most important input for metallurgical, chemical industries and refrac tory materials has been studied with respect to upgrading. Ore deposits, economic importance and usage areas of chromites were mentioned. Chromites samples which were taken from ELAZI?-KEFDA? deposit were analysed chemically and found to contain 38.33 % Cr2Cy Penological and mineralogical analyses of the samples have shown that the major constituents were chromite, olivine, pyroxene. Having determining liberation size, the samples were crushed, ground and classified. Gravity seperation utilizing a shaking tablefor coarser fractions and froth flotation method for finer ones were applied» Results of the laboratory experiments showed that froth flotation and gravity separation could he applied successfully to ELAZI?-KEFDA? Chromites in order to produce concentrates which comply with various industries requirements.