Sağlıklı gönüllülerde stres yanıtının elektrofizyolojik ve biyokimyasal olarak değerlendirilmesi ve bu yanıta egzersizin etkisinin ve renin anjiyotensin sisteminin rolünün araştırılması
Electrophysiological and biochemical evaluation of stress response and investigation of exercise's effect on this response and renin angiotensin system's role
  1. Tez No: 247423
  2. Yazar: ZEYNEP GÜNEŞ ÖZÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAĞIZ ÜRESİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Klinik Farmokoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Stres yasam için temel kosuldur. Bu çalısmada saglıklı gönüllülerde stres yanıtıelektrofizyolojik ve biyokimyasal olarak degerlendirilmis ve renin anjiyotensin sistemininrolünün arastırılması amaçlanmıstır. Bu yanıta egzersizin etkisinin degerlendirilmesiplanlanmıstır. Stres modeli olarak bir psikososyal stres testi olan Trier Sosyal Stres Testi(TSST) ve soguk stresi testi kullanılmıstır. Gönüllülerin stres yanıtları kortizol, Plazma ReninAktivitesi (PRA), Anjiyotensin II (ANG II), kan basıncı ve nabız dakika sayısı ve isitseluyarılmıs potansiyel parametreleriyle arastırılmıstır. Sekiz ay yürüyüs egzersizi yapmalarıplanlanan gönüllülerin stres yanıtları ve egzersiz performansları tekrar degerlendirilmistir.Sonuç olarak psikososyal stres testi ile kortizol, PRA, ANG II ve kan basıncı ortalamalarındaartıs bulunmustur. Soguk stresi testi ile kortizol ve kan basıncı ortalamalarında artıs, isitseluyarılmıs potansiyel bilesenlerinde farklılasma saptanmıstır. Stres ve egzersiz konuları birdençok disiplini ilgilendirdigi, bilimsel bilginin topluma çevriminin de önemli oldugu içinçevrimsel bilim açısından heyecan verici bir arastırma alanıdır. Gelecekte çevrimsel arastırmayöntemleri kullanılarak planlanacak çalısmalar gelecekte stres yanıtı konusunu aydınlatmayayardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Stress is a common condition for life. In this study stress response is investigated with bothelectrophysiological and biochemical parameters. Renin angiotensin system?s role and effectof chronic exercise on this response is also aimed to be explored. A physicosocial stress testTrier Social Stress Test and cold pressor tests are used in the study. Stress response of healthyvolunteers is detected with cortisol, PRA (Plasma Renin Activity) and Angiotensin II (ANGII), blood pressure, heart rate and auditory evoked potential parameters. After eight months ofwalking exercise volunteers stress response and exercise performance are reevaluated. As aresult elevation of mean cortisol, PRA, ANG II, blood pressure is detected with physicosocialstress test. Cold pressor test leaded to blood pressure, cortisol increase and change in evokedpotential parameters. Stress, renin angiotensin system and exercise are multidisciplinarytopics and they are exciting research areas for translational research. Following researchesusing translational science methods will help to enlighten stress response.Stress, Renin Angiotensin System, Exercise, Evoked potentials