Metoklopramit Hidroklorür'ün in vitro penetrasyonunun terpenler kullanılarak arttırılması üzerine çalışmalar
Studies on the enhancement of in vitro penetration of metoclopramide hydrochloride with terpenes
  1. Tez No: 247474
  2. Yazar: BETÜL AKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çalışmamızın amacı; metoklopramit hidroklorürün doğal polimerlerle penetrasyon arttırıcı madde olarak terpenleri (nerolidol, terpinolen, limonen, ökaliptol, mentol) içeren transdermal filmlerinin hazırlanması ve filmler üzerinde in vitro performans testlerinin gerçekleştirilmesidir.Transdermal filmler elde etmek amacıyla ön formülasyon çalışmalarıyla seçilen jeller üzerinde mekanik testler gerçekleştirilmiştir. Ön formülasyon çalışmaları kapsamında seçilen jellerle hazırlanan transdermal filmler görsel olarak değerlendirilmiştir. Pektinle hazırlanan filmlerde faz ayrışması ve mentol içerenlerde kristallenme olduğu gözlenmiştir.Ön formülasyon çalışmalarıyla %4,5 sodyum aljinat, %7,5 propilen glikol, %1 terpen (nerolidol, limonen, terpinolen, ökaliptol) ve %1 Tween 80 ile homojen, düzgün yüzeyli, esnek filmler elde edilmiştir. Bu filmlerin kalınlıklarının 0,47-0,67 mm arasında; ağırlık sapmalarının %2.0 den az, etkin madde miktarının %93-103 arasında olduğu ve nerolidolle terpinolen içeren filmlerin yüksek biyoadeziflik gösterdiği saptanmıştır.Transdermal formülasyonlardan metoklopramit hidroklorürün çözünme testi sonuçlarına göre ökaliptol içeren filmlerin diğer formülasyonlara göre daha yavaş ve selofan membrandan salım çalışmalarında terpinolen içeren filmin daha yüksek etkin madde salım profili gösterdiği saptanmıştır.Domuz derisi ile yapılan ATR-FTIR çalışmalarında, asimetrik ve simetrik gerilme bantlarına ait piklerin yüksekliğinde ve alanında azalma görülmüştür. Limonenin derinin asimetrik ve simetrik gerilme bantlarına ait piklerde genişlemeye sebep olduğu ve terpenlerin su bandının yükseklik ve alanını arttırdığı saptanmıştır.Sonuç olarak bu çalışmada; metoklopramit hidroklorürün sodyum aljinat ile transdermal filmlerinin hazırlanabileceği, penetrasyon arttırıcı olarak terpenlerin kullanılabileceği, ancak in vitro çözünme ve sentetik membrandan geçiş çalışmaları terpenlerin ilaç salımı açısından anlamlı bir fark oluşturmadığı görülmüştür. Domuz derisi üzerinde terpenlerin etkisi in vitro ATR-FTIR ile değerlendirildiğinde limonenin etkisinin daha fazla olduğu saptanmıştır. Çalışma bu açıdan ele alınarak deriden geçiş çalışmalarıyla desteklenmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to prepare transdermal films of metoclopramide hydrochloride with natural polymers and terpenes (nerolidole, terpinolene, limonene, eucalyptol, menthol) as penetration enhancer and to assess in vitro tests on transdermal films.In order to develop transdermal films, mechanical tests were carried out on gel formulations selected based on the preformulation study results. Transdermal films prepared with gel formulations selected were evaluated with visual control. The visual tests indicated that the phase separation was observed between oil and water phases on thransdermal films prepared pectine as matrix agent and the crystals were also observed on transdermal films containing menthol as penetration enhancer.Based on the preformulation data, homogeneous, smooth surfaces and flexible transdermal films were prepared with 4,5% of sodium alginate as matrix agent, 7,5% of propilene glycol as plasticizer, 1% terpene (nerolidol, terpinolene, limonene, eucalyptol) as penetration enhancer and 1% Tween 80 as emulsifying agent. The thickness of all the transdermal films formulated in this study was found as 0,47 - 0,67 mm. The standard deviation of weight of all transdermal films was less than 2%. The content uniformity of active ingredient in transdermal films was between 93-103%. Transdermal films containing nerolidole or terpinolene as penetration enhancer had high bioadhesive characteristic.According to dissolution study results performed on transdermal films of metoclopramide hydrochloride, transdermal films containing eucalyptol showed slower drug release with respect to the other transdermal films. However, in vitro drug release through cellophane membrane indicated that transdermal films containing terpinolene had high amount of drug release profile.ATR-FTIR studies performed on excised pig skin indicated that, both height and area of peaks of asymmetric and symmetric stretching vibrations bands was decreased. Limonene led to significant widening in asymmetric and symmetric stretching bands and all terpenes also led to increase on both height and area of water bands.In conclusion, it was shown that transdermal films of metoclopramide hydrochloride can be prepared with sodium alginate as matrix agent and terpenes as penetration enhancer, however the dissolution and in vitro release study results indicated that there was no significant difference in terms of drug release for all transdermal films. When the enhancement effect of terpenes on excised pig skin was evaluated with ATR-FTIR spectroscopy, the enhancer effect of limonene was found higher than those of the other terpenes used in this study. When it was seen this aspect, the study should be supported with skin penetration studies.