Apolipoprotein D gen varyasyonlarının kardiyovasküler hastalıklar ve metabolik sendrom ile ilişkisi
Association between cardiovascular diseases and metabolic syndrome with apolipoprotein D gene variations
  1. Tez No: 247473
  2. Yazar: EMRİN GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN ERGİNEL-ÜNALTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar dünyada bir numaralı ölüm nedenidir. Koroner vakalar ve ölümün başlıca bağımsız prediktörleri (diyabet, merkezi obezite, hipertansiyon, hiperkolesterolemi) metabolik sendromla ilişkili bulunmuştur. Kardiyovasküler risk faktörleri belirlenmesi için yapılan çalışmalar genel olarak lipidler ve lipoproteinler üzerine odaklanmaktadır.Yapılan polimorfizm çalışmaları sonucunda Apolipoprotein D (APOD) geninin lipid metabolizması ve kardiyovasküler hastalıklarda önemli rolü olduğu varsayılmaktadır. Ayrıca, laboratuvarımızda“Çıkartılmış Hibridizasyon”(“Subtractive Hibridizasyon”) tekniği ile oluşturulan kalp dokusuna özgü cDNA kütüphanesinde bulunan transkriptlerden biri APOD genine yüksek derecede homoloji göstermektedir. Bu iki önemli nedenden dolayı bu çalışmada, APOD geni aday gen olarak seçilmiştir.Bu çalışmanın ilk bölümünde, seçilen transkriptin Northern Blot tekniği kullanılarak kalp kası ve iskelet kasında ekspresyon düzeylerinin belirlenmesi ve varsa kardiak izoformların bulunması amaçlanmıştır. Northern Blot sonucunda, APOD geninin kalp ve iskelet kasında eksprese olduğu bulunmuş, ancak APOD genine ait farklı bir kardiak izoform belirlenmemiştir.APOD gen varyasyonlarının lipid metabolizması ve kardiyovasküler hastalıklar ile ilişkisini belirlemek amacıyla TEKHARF-Genetik DNA bankasından seçilen 50 KKH hastasında APOD genine ait fonksiyonel bölgelerdeki varyasyonlar araştırılmıştır.Elde edilen sonuçlarda; elli KKH hastasının onaltısında çeşitli dizi değişiklikleri saptanmıştır. Bu değişikliklerin üçü promotör bölgesinde, birinci ekzon, ikinci intron ve üçüncü intronda ise birer dizi değişikliği saptanmıştır. Beşinci ekzonda ikisi (rs 4651 ve rs 8306) daha önceden bildirilmiş ve diğer ikisi bu tez kapsamında saptanmış toplam dört dizi değişikliği bulunmuştur. Bu tez kapsamında bulunan dizi değişikliklerinin risk faktörü olarak geçerliliğinin onaylanması için bir toplum taraması çalışmasının yapılması gerekecektir.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases are the most common reason of death in the world. Coronary cases and laeding independent predictors (diabetes, abdominal obesity, hypertension, hypercholesterolemia) death have been found to be associated with metabolic syndrome. Researches for determining the cardiovascular risk factors are mostly focused lipids and lipoproteins.Polimorphism studies showed that Apolipoprotein D (APOD) gene presumably has an important role on lipid metabolism and cardiovascular diseases. Additionally, one of the transcripts in `Subtractive Hibridizasyon Library? that we have generated in our laboratory, is highly homolog to APOD gene. Because of these two very important reasons, APOD gene is selected as the candidate gene.In the first part of this study, our aim was to determine the expression levels in heart and muscle tissue using Northern Blot technique and to discover cardiac isoforms, if APOD gene has isoforms. As the result of Northern Blot, we found that APOD gene is expressed in heart and muscle tissue, but it has no cardiac isoforms.To determine the associations between the APOD gene variations and lipid metabolism and cardiovascular diseases, we investigated the variations in APOD gene functional region in 50 CAD patients selected from TARF-Genetics DNA bank.In this study, we found that 16 of 50 CAD patients have various sequence changes. 3 of these changes are in promotor region. We also found changes in first, second and third exon. In fifth exon we found 4 sequence change. Two of them (rs 4651 and rs 8306)were declared before and Two of them are found within this study. A whole population study must to done for this sequence changes to be approved as risk factors.