İstanbul'daki ilkokul çocuklarında kronik horlama prevalansı, risk faktörleri ve sonuçları
Prevalence and clinical outcome of habitual snoring in primary school children in İstanbul
- Tez No: 247701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİKA ERSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
AmaçHorlama, çocukluk çağında ciddi sağlık problemlerine yol açabilen obstrüktif uykuapne sendromunun en önemli semptomudur. Yapılan çalışmalar horlamanın da çocuklardaözellikle nörokognitif açıdan sekel oluşturabileceğini göstermiştir. Bu çalışma İstanbulilindeki ilköğretim çağı çocuklarında horlamanın prevalansını ve sonuçlarını incelemeyiamaçlamıştır.Metodİstanbul ilinde rastgele seçilmiş 10 ilçedeki toplam 70 ilkokulda, ebeveynlercedoldurulmak üzere dağıtılan anketler ile çocuklardaki uykunun karakteristik özellikleri veuyanıklık durumundaki davranış paternleri değerlendirildi. Haftada üç geceden fazla horlamakronik horlama olarak kabul edildi.SonuçÇalışmaya toplam 2752 çocuk dahil edildi (ortalama yaş:8.2± 1.2 yıl, yaş aralığı: 5-13,kız çocukların oranı: %50.8). Kronik horlama prevalansı % 4.2 olarak bulundu. Kronikhorlaması olanlarda uyku sırasında diş gıcırdatma, nefes almada güçlük habituel horlamasıolmayanlara göre daha sıktı. Gün içerisinde hiperaktivite, dikkatsizlik, karşıt tavır takınmagibi davranış bulguları ve matematik dersinde başarısızlık kronik horlaması olanlarda dahasıktı. Kronik horlama için bağımsız risk faktörleri bazen hapşuruk ve burun tıkanıklığı(OR:3.1, CI:1.5-5.8, p=0.001), sıklıkla hapşuruk ve burun tıkanıklığı (OR:19.5, CI:9.5-39.9,p
Özet (Çeviri)
ObjectiveSnoring is the primary symptom for obstructive sleep apnea syndrome which hasadverse health outcomes in childhood. This study aimed to determine the prevalence andconsequences of snoring in primary school children in Istanbul.MethodsThe characteristics of sleep and wake behavioral patterns were assessed in childrenwith a parental questionnaire in 70 primary schools from 10 representative districts whichwere randomly selected in Istanbul.Results2752 children (age:8.2± 1.2 year, range: 5-13) were included (50.8 % girls).Prevalance of habitual snoring was 4.2 %. Habitual snoring was more frequent in childrenwho were exposed to passive smoking, children with habitual snoring were more likely to bemouthbreathers and struggle to breathe during sleep when compared to non- snorers. Duringday-time habitual snorers were more likely to have hyperactivity, inattention and oppositionalbehavior. Also, they were considered to be inadequate in math by their parents morefrequently.