Kolorektal kanser hastalarında survivin (BIRC-5) immünekspresyonunun prognostik önemi ve diğer patolojik prognostik faktörlerle ilişkisi
Importanceof of surimmunoexpression survivin (BIRC-5) in colorectal cancer patients
- Tez No: 247712
- Danışmanlar: UZMAN FAYSAL DANE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Onkoloji, Gastroenterology, Oncology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Kolorektal kanser her iki cinste en sık görülen üçüncü kanser türüyken, tümkanserlere bağlı ölümlerde akciğer kanserinden sonra en fazla öldürendir.Neyse ki, KRK'lerin %90'ına neden olan ve invazif kansere 5?15 yıl içindedönebilen adenomların uzun doğal seyirleri bunlara biyopsiyle kolayulaşılabilir olması KRK patogenezini belki de hiçbir kanserde olmadığı kadardetaylı bir şekilde anlamamızı sağlamıştır. Bu araştırmalarda KRK gelişimisırasında apoptozu kontrol eden yolaklarda pek çok hatanın gerçekleştiğigösterilmiştir. Apoptoz mekanizmalarındaki anormalliklerin ve bunun diğermoleküler patogenetik mekanizmalarla ilişkisinin tamamen anlaşılması KRKgelişiminin önlenmesi, tedavisi ve prognozunun belirlenmesi açısından çokbüyük öneme sahiptir. İşte bu nedenle çalışmamızda pek çok kanser türündeapoptoz mekanizmasındaki rolü nedeniyle prognostik öneme sahip olduğugösterilen Survivin proteininin immünhistokimyasal olarak tespitinin hasta,tümör özellikleri ve sağkalım süreleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık.Anti-survivin (Survivin Clone 4F7, Neomarkers, Fremont, CA) ile 143KRK hastasının tümör dokusu immünhistokimyasal yöntemle boyandı. Tümördokusundaki boyanma ışık mikroskobu altında dansite (1,2,3,4) ve yaygınlığa(1,2,3,4) göre ayrı ayrı incelendi. Dokularda membranöz/sitoplamik boyanmaizlendi. Elde edilen sonuçların çarpımıyla survivin skoru tayin edildi. Çokboyanan hastalar (skor ?12) ile az boyanan hastaların (skor
Özet (Çeviri)
Colorectal carcinoma (CRC) is the third most common cancer in either sexesand is the second leading cause of cancer related deaths overall. Easyaccess to entire colon via endoscopy made the adenomas, which progress toinvasive CRC after an average of 5-15 years, to be searched thoroughly byall stages of development. Many studies demonstrated various abnormalitiesof regulation of apoptosis in the pathogenesis of CRC. By all means,understanding of these abnormalities will contribute to the efforts ofprevention and treatment of CRC and also will change prognosisexpectations. We, in this study therefore, aimed to investigate the importanceof immunoexpression of a member of IAP family protein, Survivin, in CRCpatients in terms of patient and tumor characteristics and survival.With varying stages of CRC (from 2 to 4), 143 tumor specimens wereprocessed with anti-survivin (Survivin Clone 4F7, Neomarkers, Fremont, CA).Immunoexpressions were scaled both for density and diffusiveness aspreviously described in the literature. Only membranous ± cytoplasmicexpressions were noted. By multiplying density and diffusiveness scores aweighed score was calculated for each patient and this was used inanalyses. Patients with high scores (score ?12) and low scores (score