Türk toplumunda bazı bireylerde GST Omega 1 (A140D) gen polimorfizminin incelenmesi
The investigation of GST Omega 1 (A140D) gene polymorphism in the individuals of Turkish population
- Tez No: 247716
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜMTAZ İŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Son yıllarda Glutatyon S-transferaz (GST)' lar arasında yer alan ve kanser dahil çeşitli hastalıklarla ilişkilendirilen GST Omega 1 (GSTO1) (A140D) gen polimorfizmi sıklığının çeşitli etnik gruplarda farklı olduğunu gösteren veriler çoğalmaktadır. Bu çalışmada GSTO1 (A140D) gen polimorfizmi Türk toplumundan 214 sağlıklı bireyde araştırılmıştır. GSTO1 (A140D) gen polimorfizm sıklığı polimeraz zincir reaksiyonu ve restriksiyon fragmenti uzunluk polimorfizmi (PCR-RFLP) metodu kullanılarak saptanmıştır. Gözlenen GSTO1 (A140D) polimorfizm frekansları A140A (yabanıl tip), A140D (heterozigot varyant) ve D140D (homozigot varyant) genotipleri için sırasıyla % 48,60, % 40,65 ve % 10,75 olarak belirlenmiştir. Cinsiyetin genotip frekansına anlamlı etkisinin olmadığı gözlenmiştir. GSTO1 (A140D) geni alel frekansları A140 için 0,689 ve D140 için 0,311 olarak bulunmuştur. Bu sonuçlar Türk toplumunun GSTO1 (A140D) gen polimorfizmi frekanslarının Beyaz ırk toplumlarınınkine benzer olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years there is a growing evidence that ethnic differences exist in the frequency of glutathione S-transferase (GST) Omega 1 (A140D) gene polymorphism with which associations have also been reported for several diseases including various cancers. In this study, GST O1 (A140D) gene polymorphism was determined among 214 healthy individuals of a Turkish population. The frequency of GSTO1 (A140D) gene polymorphism was determined by using the polymerase chain reaction-restriction fragment length polymorphism (PCR/RFLP) method. The observed frequencies of A140A (wild type), A140D (heterozygous variant) and D140D (homozygous mutant GST O1(A140D) genotypes were % 48,60, % 40,65 and % 10,75 respectively. No significant sex differences were noted in the genotype frequencies. The allele frequencies of GSTO1 (A140D) polymorphism were 0.689 for A140 and 0.311 for D140. These results show that the frequencies of GST (A140D) gene polymorphism in a Turkish population is similar to Caucasian populations.