Bir ay-beş yaş arası çocuklarda sepsis ve menenjit epidemiyolojisi ve maliyet analizi
Sepsis and meningitis epidemiology and cost analysis among children one month to five years old
- Tez No: 247715
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Gelir düzeyi yüksek ve düşük olan ülkelerde yedi değerlikli konjuge pnömokokaşısının (KPA-7) maliyet ve yararlılığıyla ilgili çeşitli farmakoekonomik analizleryapılmış olmakla birlikte Türkiye gibi orta gelirli ülkelerde bu konuda yayınlanmışbir araştırma bulunmamaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de pnömokok hastalıkyükünün araştırılması ve matematiksel bir kohort model kullanılarak KPA-7'ninverimlilik analizinin yapılması amaçlanmıştır.Modelde kullanılan epidemiyolojik ve maliyet verilerinin çoğu İstanbul'da 12hastanede sepsis, menenjit ve pnömoni tanısıyla tedavi gören 1 ay-5 yaş arasındakihastalardan elde edilmiştir. Literatürde bildirilen aşı etkinliği verileri kullanılarakülke genelinde KPA-7 uygulamasıyla önlenebilen pnömokok hastalık sayısı vemaliyet tasarrufu hesaplanmıştır. Ayrıca aşılama sonrası ortaya çıkacak dolaylıetkinin (herd effect) yararları gözden geçirilmiştir.KPA-7'nin çocuklarda primer kohort şeklinde 4 dozda uygulanmasıylakazanılan yaşam yılı başına maliyeti 3166 Amerikan doları olarak hesaplanmıştır.İngiltere'deki Ulusal Sağlık ve Mükemmelllik Enstitüsü ( NICE) bu türuygulamaların eşik değerini 60.000 Amerikan doları olarak belirtmektedir.Türkiye'de kişi başına düşen milli gelir İngiltere'nin yaklaşık onda biri olduğundaneşik değer 6000 Amerikan doları olarak kabul edilebilir. Aşılamanın yarattığı dolaylıetki de analize dahil edildiğinde kazanılan yaşam yılı başına maliyet %8'lik birazalma göstererek 2914 Amerikan dolarına düşmektedir. Aşı maliyetinin %50arttırıldığı ya da pnömonide aşı etkinliğinin %39 yerine %22 olduğu kabul edilerekyapılan duyarlılık analizi sonucunda ise, primer kohortta, kazanılan yaşam yılı başınamaliyet sırasıyla 5100 ve 5400 Amerikan dolarına yükselmiş ancak verimlilikkorunmuştur.Bu araştırma, KPA-7'nin ulusal aşı takviminde yer almasının yüksek düzeydeverimli bir sağlık uygulaması olacağını ortaya koymaktadır.ANAHTAR SÖZCÜKLER, sepsis, menenjit, pnömoni, hastalık yükü, 7 değerliklikonjüge pnömokok aşısı, maliyet etkinlik analizi
Özet (Çeviri)
While pharmacoeconomic analyses of the potential costs and benefits of the 7-valentpneumococcal conjugate vaccine (PCV) have been performed in high- and lowincomecountries, they have not been published from middle-income countries. Theaim of our study was to determine the disease burden of pneumococcal diseases andto perform cost effectiveness analysis of 7-valent PCV in Turkey using a cohortmodel.Much of the epidemiological and cost data used in the model is extrapolatedfrom a study of 12 Istanbul hospitals. By applying published vaccine efficacies thenumber of pneumococcal diseases prevented by vaccination and cost benefits as wellas potential herd protection benefits were calculated.The base case cost per life-year gained of 7-valent PCV in Turkey whenapplied in a 4-dose schedule is US$3.166. The income per capita of Turkey isapproximately one-tenth that of the UK. Using one-tenth of the UK NICE standard(US$ 60.000), the implementation of a universal state-funded pediatric vaccinationprogram using the 7-valent PCV in Turkey would be cost effective. In the sensitivityanalysis, for the primary cohort, decreasing the pneumonia efficacy from 39% to22% leaves the vaccine cost-effective as does increasing the cost of the vaccine by50% (cost per life year gained US$ 5400 and US$ 5100, respectively). Applying herdprotection to the model changes the cost per life-year gained to US$2914, a changeof only 8%.7-valent PCV would be cost-effective if introduced nationally into theTurkish immunization schedule.KEYWORDS, sepsis, meningitis, pneumonia, disease burden, PCV7 vaccine, costeffectiveness