Safkan sıcakkanlı damızlık aygırlarda üreme sezonunun farklı evrelerinin libido ve spermatolojik parametreler üzerine etkisi
The effect of different periods of breeding season on libido and spermatological parameters in throughbred warmblood stallions.
  1. Tez No: 247722
  2. Yazar: SAMET YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGUN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı​
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
Bu çalışmada Eskişehir İli Mahmudiye İlçesinde damızlık olarak kullanılan sıcakkanlı aygırlarda çiftleşme sezonunun farklı evrelerinde cinsel istek ve aşım davranışları ile spermatolojik özellikler üzerine etkisinin in vitro ortaya konmasına çalışılmıştır. Çalışmada 5 adet safkan sıcakkanlı aygır kullanılmıştır. Ejakülatlar üç ayrı dönemde iki gün arayla her aygırdan 3 kez ve toplam 45 ejakülat değerlendirilmiştir. Çalışma 15 Şubat'ta başlamış, 15 Temmuz'da sonlanmıştır. Libido, sperma miktarı, spermatozoon motilitesi, spermatozoon yoğunluğu, ölü spermatozoon, anormal spermatozoon ve pH yönünden değerlendirilmiştir. Mevsimsel değişiklikleri saptamak için 3 dönem belirlenmiştir: 1. dönem (15 Şubat-15 Mart), 2. dönem (15 Nisan-15 Mayıs) ve 3.dönem (15 Haziran-15 Temmuz). Bu dönemlerde yapılan çalışmalar neticesinde sperma kalitesinde mevsimin önemli etkisi olduğu görülmüştür. Birinci ve üçüncü döneme oranla 2. dönemde daha yüksek fertilite sonuçlarının alınabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the effect of different periods of breeding season on libido and spermatological parameters in throughbred warmblood stallions in Mahmudiye in Eskişehir. 5 warmblood throughbred stallions were used in the study. Ejaculates were collected three times from each stallions two days intervals in 3 different periods and totaly 45 ejaculates were evaluated.This study began on 15th February and ended on 15th July.Libido sexualis,volume,motility,concentration,dead spermatozoa,abnormal spermatozoa and pH were evaluated. Three periods were determinated to observe seasonal changes.1.period (15 February -15 March),2.period (15 April -15 May)and 3.period (15 June ? 15 July). Our experiments carried out in the periods showed that seasonal effect is quite important in semen quality.Therefore it was determinated that higher fertility results could obtained in 2.period than 1. and 3. periods.