Evcil Güvercinlerde (Taklacı) üreme, yaşama gücü ve büyüme özellikleri
Reproduction, vitality and growth characteristics of Domestic (Tumbler) Pigeons
  1. Tez No: 247726
  2. Yazar: NİHAL YÜKSEK SARIÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ATASOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu araştırma, 1 Eylül 2006 ? 1 Eylül 2007 tarihleri arasında Ankara'ya bağlı Altındağ, Sincan ve Beştepe semtlerinde 1'er, Uluğbey semtinde 2 olmak üzere toplam 5 ticari işletmeye ait kümeslerde bulunan taklacı güvercinlerde yapılmıştır. Araştırmada kuluçka süresi, kuluçka randımanı, yumurta verimi ve ağırlığı, yavru sayısı ve ağırlığı, ergin canlı ağırlığı, yaşama gücü ve yem tüketimi tespit edilmiştir.Araştırmada eşit sayıda erkek ve dişilerden oluşan 200 taklacı güvercin kullanılmıştır. Ortalama kuluçka süresi 19,49 ± 0,04 gün olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the incubation (hen?s bird) period, incubation efficency, egg yield and weight, number of brood, adult alive weight, vitality, feed consumption of the tumbler pigeons which are raised in the coops of 5 commercial enterprises located at Altındağ, Sincan, Beştepe (1 establishment on each) and Uluğbey (2 establishments) districts of Ankara, between the dates of the 1st of September 2006 to the 1st September 2007.In this study 200 tumbler pigeons were used consisting of equal number of male and female. The average incubation period was determined as 19,49 ± 0,04 days.