Yüz bölgesinin arteriyel perforanlarının incelenmesi ve klinik önemi
The arterial perforators of the face region and clinical implications
- Tez No: 247727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN UZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Anatomy, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kan dolaşımı iyi bilinen yüz bölgesinin cilt perforatörlerinin çap ve çıkış yerlerinin detaylı anatomik çalışmalar ile ortaya konulması, yüz bölgesindeki defektlerde perforatör fleplerin kullanımını artıracaktır. Bu sayede ana arterleri sakrifiye etmeden, güvenli ve kolay bir şekilde kullanılacak perforatör flepler ile hasta morbiditesi ve ameliyat masrafları azaltılarak tedavi sağlanabilecektir. Çalışmanın amacı, yüzün cildini besleyen perforatör arterlerin subdermal pleksusa girdikleri yerleri, çaplarını ve sayılarını ortaya koymaktır.Bu çalışmada %10'luk formaldehit solusyonu ile fikse edilmiş beş kadavradan elde edilen 10 adet yüz yarısı kullanıldı. Kullanılan yüzler sağ ve sol olarak değerlendirildi. A. carotis communis, boyun on bölgesinde disseke edilmiştir. Kanülasyonu takiben, 200 ml lateks, fizyolojik basınç altında, manuel olarak arter içerisine verildi. Diseksiyonlar ameliyat mikroskobu (x0,4-x1,6) eşliğinde gerçekleştirildi. Tespit edilen bütün cilt perforatörlerinin çapları dijital mikrometre ile ölçülüp kayıt altına alındı. Her perforatörün, preavrikuler ön hat ve medial ve lateral kantus ile aurikula superioris hattından uzaklıkları not edilmiştir. Temporal saç çizgisi, preauriküler hat ve m. sternocleidomastoidus'un ön yüzünden cilt insizyonu yapılarak subdermal pleksusun inferior seviyesinde cilt altı yağ dokusunda perforatörler incelendi. Diseksiyon, lateralden mediale doğru yapıldı.Diseksiyonlar sonrası elde edilen uzaklık ölçümlerinin pratik olarak kullanılabilmesi için yüz 10 bölgeye ayrıldı. Preaurikuler bölge perforatörlerinin ortalama çapı 0,21 ± 0,09 mm (0,12-0,30), sayısı 17,37 ± 1,93 (15-19); submental bölge, perforatörlerin ortalama çapı 0,26 ± 0,12 mm, (0,14-0,38) sayısı 14,53 ± 1,48 (12-17); zigomatiko-orbital bölge perforatörlerin ortalama çapı 0,23 ± 0,09 mm (0,14-0,32), perforatör sayısı 10,67 ± 1,23 (8-13); bukkal bölge perforatörlerin ortalama çapı 0,43 ± 0,19 mm, (0,15-0,62) perforatör sayısı 14,73 ± 2,53 (10-17); labium inferius bölge perforatörlerin ortalama çapı 0,18 ± 0,07 mm (0,10-0,26), sayısı 12,17 ± 1,64 (10-14); labium superius bölge perforatörlerin ortalama çapı 0,19 ± 0,09 mm (0.09-0.27), perforatör sayısı 9,93 ± 1,57 (6-13); nasolabial bölge perforatörlerin ortalama çapı 0,37 ± 0,11 mm (0.15-0.47), perforatör sayısı 14,84 ± 1,93; nasal bölge perforatörlerin ortalama çapı 0,14 ± 0,06 mm (0,08-0,21), perforatör sayısı 6,11 ± 1,28 (4-8); periorbital alt bölge perforatörlerin ortalama çapı 0,12 ± 0,04 mm (0,08-0,17), perforatör sayısı 2,12 ± 1,23; üst bölgedeki perforatörlerin ortalama çapı 0,13 ± 0,03 mm (0,08-0,17), perforatör sayısı 3,24 ± 1,94; frontal bölge perforatörlerinin ortalama çapı 0,17 ± 0,04 mm (0,10-0,22), perforatör sayısı 13,81 ± 3,57 olarak bulundu.Yüz bölgelerindeki perforatör arterlerin dağılımının bilinmesi, her türlü cerrahi işlemde, ameliyat öncesi planlamada, ameliyat sonrası komplikasyon ve morbiditesinin düşürülmesinde etkin rol oynamaktadır. Ayrıca yeni fleplerin tariflenmesi, var olan fleplerin değişik varyasyonlarının gerçekleştirilmesi mümkün olacaktır. Bu nedenle, klinik anatomi çalışmalarının önemi, klinik çalışmalara ışık tutması ve yön vermesidir. Çalışmamızın bu konuda faydalı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The anatomical study of the skin perforators of face region would help in reconstruction of the facial defects with perforator flaps. Thus, patient morbidity, operation time and costs might be decreased without scarification of any major arterial structure. The aim of the study is to investigate the diameter and location of the arterial skin perforators of the face region.In the study, 5 formalin fixed cadavers were used. The right and left part of the face was included in the study so as to have 10 face halves. Common carotid artery was dissected at the neck region and following the cannulation, 200ml latex was injected under physiological pressure. Dissection were carried out with operating microscope (x0,4-x1,6). The skin perforators were photographed and the diameters of the perforators were measured with a digital compass. The distance of the perforators from preauricular anterior line, pupilla- lateral cantus- superior auricular line were noted. The perforators were examined from lateral to medial.Face was divided into 10 hypothetical regions to organize the data gathered from the dissection. The mean diameter of the preauricular region was 0,21 ± 0,09 mm (0,12-0,30) and the number of perforators were 17,37 ± 1,93 (15-19). For submental region the mean diameter was 0,26 ± 0,12 mm, (0,14-0,38) and the number of perforators were 14,53 ± 1,48 (12-17); for zigomatico-orbital region the mean diameter was 0,23 ± 0,09 mm (0,14-0,32) and the number of perforators were 10,67 ± 1,23 (8-13); for buccal region the mean diameter was 0,43 ± 0,19 mm, (0,15-0,62) and the number of perforators were 14,73 ± 2,53 (10-17); for inferior labial region the mean diameter was 0,18 ± 0,07 mm (0,10-0,26) and the number of perforators were 12,17 ± 1,64 (10-14); for superior labial region the mean diameter was 0,19 ± 0,09 mm (0.09-0.27), and the number of perforators were 9,93 ± 1,57 (6-13); for nazolabial region the mean diameter was 0,37 ± 0,11 mm (0.15-0.47), and the number of perforators were 14,84 ± 1,93; for nasal region 0,14 ± 0,06 mm (0,08-0,21), and the number of perforators were 6,11 ± 1,28 (4-8); for lower periorbital region the mean diameter was 0,12 ± 0,04 mm (0,08-0,17), and the number of the perforators 2,12 ± 1,23; for the upper palpebral region the mean diameter was 0,13 ± 0,03 mm (0,08-0,17), and the number of perforators were 3,24 ± 1,94; for frontal region the mean diameter was 0,17 ± 0,04 mm (0,10-0,22), and the number of perforators were 13,81 ± 3,57.The knowledge of the distribution of the skin perforators of the face region would help in the decrease of the operation complications and morbidity would benefit in preoperative planning in any surgical procedure. The design of the new flaps and the variations of the standard flaps might be feasible. Thus, this study might improve and support any clinical studies that would include the arterial anatomy of face region.