Uzun yol araç sürücülerinde madde kullanımı, maddeye erişebilirlik ve madde tarama testlerine bakış açısı
Drug use, attainability to drugs and attitude towards onsite tests of long distance drivers
- Tez No: 247773
- Danışmanlar: PROF. DR. M. FATİH YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Madde kullanımı son yıllarda ülkemizde ve Dünya'da giderek büyüyen çok boyutlu bir sorundur. Trafikte madde kullanımı ise bu durumla orantılı olarak artış göstermektedir. Bu doğrultuda Trafikte uygulanan on-site madde tarama testleri önem kazanmaktadır. Ancak Türkiye'de madde kullanımı ve bağımlılığı ile ilgili geniş bir literatür bulunmasına karşın, trafikte alkol-dışı madde kullanımı ve tarama testleri ile ilgili doğrudan çalışmalar bulunmamaktadır.Mevcut çalışma Ocak 2008 ve Haziran 2009 tarihleri arasında aktif olarak uluslararası ve şehirlerarası yollarda çalışmakta olan 90 kamyon ve tır şoförünün alkol ve alkol-dışı madde kullanımlarını, alkol-dışı maddeye erişebilirliklerini ve yol kenarı madde tarama testlerine karşı tutumlarını belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Katılımcılara sosyo-demografik bilgi formunun yanı sıra araştırmacı tarafından hazırlanan iş yeri uyuşturucu testleri tutum formu ve madde kullanım/erişebilirlik/tutum anketi uygulanmıştır.Araştırma sonucunda, çalışmaya katılan uzun yol araç sürücülerinin %28,8'inin madde kullanımı olduğu görülmüştür. Kanun ve yönetmeliklerde yer alan 0 tolerans uygulamasına rağmen araç sürücülerinin yüksek oranlardaki bu bildirimleri, madde tarama testlerine önem verilmesinin aciliyetini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Drug use considered as a severe, growing and a multidimentional problem in Turkey and all over the World. Drug driving is increasing with respect to afore mentioned problem. Hange, on-site drug tests gain importance more than ever. Nevertheless, there is a comprehensive literature on drug use and addcition in Turkey, there is no direct research on drug driving and on-site drug tests.The present carried out with 90 heavy transportation drivers who work actively within international and national roads between January 2008 and July 2009. Participants were asked about their drug use, accessibility to drugs and attitudes about drug use and on-site tests.Along with the sociodemografical form, participant were given the workplace drug use attitude form and drug use/accessibility/attitude questionnaire.Results of the present study demonstrated that 28,8% of drivers has drug usage. Despite the law and the regulations 0 tolerans practice, drug use among users found to be higher than expected. Consequently, the present shows the urgency of on-site drug tests practice.