Dielektriklerde akım geçiş olayları
The Phenomenon of the current flow through dielectrics
- Tez No: 24780
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUKTİM ERDOĞMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
II ÖZET Yüksek Usare Tezi D! ELEKTRI KLERDE AKI M GEÇİŞ OLAYLARI Doğan ÇAKRAK Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Dektrik- Elektronik Mühendisliği Anabilim Dalı 1992,Sayfa:118 Bu çalışmada dielektriklerin fiziksel ve kimyasal özelliklerinden hareketle dielektriklerdefci akım geçiş olayları ve bu olaylara etki eden ısı, şekil değişikliği, frekans ve yüksek alan etkisi gibi faktörlerin ve limit değerlerinin bulunması amaçlanmıştır. Bunun için önce dielektrik polarizasyon ve geçirgenlik incelenmiştir. Dielektriklerde elektrik iletimi ile ilgili dielektrik kayıplar ele alınarak; katı, sıvı ve gazlardaki iletim ile dielektriklerdeki yüzey iletimi açıklanmıştır. Buna ilişkin olarak iletim akımı, dielektrik malzemenin polarizasyonu ve uygulanan elektrik alanının frekansı nedeniyle meydana gelen sızıntı, dinlenme ve frekans kayıpları üzerinde durulmuştur. Daha sonra dielektriklerin mekanik, termik ve kimyasal özellikleri ile temel elektrik izolasyon malzemeleri incelenmiştir. Sort olarak, pratik açıdan önemli bazı dielektrik malzemeler için sıcaklık, frekans ve kayıp faktörü ilişkilerini gösteren tablolar ve grafikler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
III SUMMARY M.S. Thesis THE PHENOMENON OF THE CURRENT FLOW THROUGH DIELECTRICS Doları ÇAKRAK Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Electrical and Electronics Engineering 1992, Page: 118 In this study, it isi aimed the phenomenon of the current flow through dielectrics respect to their physical and chemical properties, and to determine the factors effecting this phenomenon like heat, shape variation, frequency and high field effect. Therefore, dielectric polarization and permittivity were investigated firstly. Conduction in solid3, liquids and gases, and the surface conduction in dielectrics were explained by handling dielectric losses related in electric conduction in dielectrics. The leakage, relaxation and resonance losses due to the frequency of the applied electric field, the polarization of dielectric materials and the conduction current were examined. Then, the mechanical, thermal and chemical properties of dielectrics, in addition, basic electric insulation materials were investigated. Finally, the tables and graphics showing the relationships between heat, frequency and loss factor for some dielectric materials which are practically important were given.