Fotonik kristal içeren yarı geçirgen organik güneş hücrelerinin tasarımı ve üretimi
Design and production of semi-transparent organic solar cells including photonic crystal
- Tez No: 697623
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ AKKUŞ, PROF. DR. SÜLEYMAN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tez çalışmasında, opak ve yarı-geçirgen (Semi transparent, ST) optik karakteristiğe sahip organik yarıiletken tabanlı bulk-heteroeklem (bulk-heterojunction, BHJ) ters çevrilmiş organik güneş hücreleri (Inverted organic solar cell, IOSC) incelenmiştir. IOSC'lerin aktif bölgesi donör olarak poly (3-hexylthiophene-2, 5-diyl) (P3HT) ve akseptör olarak poly (6, 6-phenyl C61-butyric acid methyl ester) (PCBM) organik yarıiletkenlerinin karışımından, elektron transport tabakası (Electron transporting layer, ETL) ve boşluk transport tabakası (Hole transporting layer, HTL) geçiş metal-oksit (Transition metal-oxide, TMO) malzeme sistemlerinden oluşturmaktadır. Teorik olarak tasarlanan, incelenen ve optimal değerleri belirlenen OSC yapılarının üretimi ve karakterizasyonu Gazi Üniversitesi Fotonik Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde yapılmıştır. Tez kapsamında OSC'lerin incelenmesi metodolojik olarak üç kısma ayrılabilir. İlk olarak farklı HTL malzemesi kullanılarak en iyi hücre performansı veren IOSC yapısı belirlenmiştir. En iyi hücre performansına sahip IOSC'nin belirlenmesinde güç dönüşüm verimliliği (Power conversion efficiency, PCE) değerleri referans alınmıştır. Ardından uygun HTL malzemesine sahip yüksek performanslı opak-IOSC yapısı uygun bir dielektrik/metal/dielektrik (dielectric/metal/dielectric, DMD) tabanlı şeffaf üst kontak ile yarı-geçirgen ST-OSC yapısına dönüştürülmüştür. ST-OSC yapısının tasarımı ortalama görünür geçirgenlik (Average visible transmittance, AVT) değerleri üzerinden değerlendirilerek en yüksek AVT'ye sahip optimal yapı parametreleri elde edilmiştir. Son olarak ST-OSC'lere bir boyutlu (One dimension, 1D) fotonik kristallerin (Photonic crystal, PC) entegrasyonu ile yapıların renk koordinatları Planckian locus'a doğru kaydırılmıştır. P3HT:PCBM tabanlı IOSC'lerde ETL olarak ZnO ve HTL olarak MoO3, V2O5 ve WO3 TMO malzeme sistemleri kullanılmıştır. Her bir HTL tabakasının IOSC'nin optik, yapısal ve elektriksel özellikleri üzerine etkisi sırasıyla geçirgenlik, atomik kuvvet mikroskobu (Atomic force microscope, AFM) ve akım-voltaj ölçümleri yapılarak incelenmiştir. En iyi hücre performansı veren HTL malzemesi MoO3 olarak belirlenmiştir ve yapının dolum faktörü (Fill factor, FF) %51.17, PCE değeri ise %2.11'dir. Opak-IOSC yapısının opak üst kontağı uygun tasarım parametreleri belirlenen MoO3/Ag/MoO3 dielektrik/metal/dielektrik (dielectric/metal/dielectric, DMD) şeffaf üst elektrot ile modifiye edilmiş ve ST-OSC yapıları tasarlanmıştır. DMD ve ST-OSC yapılarının teorik soğurma, geçirgenlik ve yansıma karakteristikleri transfer matris yöntemi (Transfer matrix method, TMM) kullanılarak hesaplanmıştır. Tasarımlarda MoO3/Ag/MoO3 ttabaka kalınlıkları değiştirilerek en yüksek AVT değerine sahip optimal yapı parametreleri belirlenmiş ve bu değerlerde ST-OSC yapısı üretilmiştir. Teorik olarak %38.52 ve deneysel olarak %37.42 AVT değeri elde edilmiştir. Yüksek AVT değerine sahip ST-OSC yapısının renk koordinatlarının modifikasyonu (MgF2/MoO3)N 1D-PC sisteminin entegrasyonu ile gerçekleştirilmiştir. N=4 periyot ve λ_B=700 nm için tasarlanan (MgF2/MoO3)N 1D-PC ile ST-OSC'nin renk koordinatları Planckian locus ve D65 renk koordinatlarına kaydığı belirlenmiştir. Bu yapı için x ve y sırasıyla 0.3248 ve 0.3733, AVT değeri ise %18.63 olarak hesaplanmıştır. 1D-PC içeren ST-OSC tasarımlarında, renk sıcaklığı (Correlated color temperature, CCT)CCT tayini için gerekli Δ_(u,v)
Özet (Çeviri)
In this thesis, organic semiconductor-based bulk-heterojunction (BHJ) inverted organic solar cells (IOSC) with opaque and semi-transparent (ST) optical characteristics have been investigated. The active site of IOSCs is composed of a mixture of organic semiconductors poly (3-hexylthiophene-2, 5-diyl) (P3HT) as the donor and poly (6, 6-phenyl C61-butyric acid methyl ester) (PCBM) as the acceptor, the electron transport layer (ETL) and hole transporting layer (HTL) are composed of transition metal-oxide (TMO) material systems. The production and characterization of OSC structures, which are theoretically designed, examined and optimal values are determined, were carried out in Gazi University Photonics Application and Research Center. Within the scope of the thesis, the examination of OSCs can be considered methodologically in three parts. First, the IOSC structure that gives the best cell performance has been determined by using different HTL materials. Power conversion efficiency (PCE) values are taken as a reference in determining the IOSC with the best cell performance. Then, the high-performance opaque-IOSC structure with the appropriate HTL material is transformed into an ST-OSC structure with a dielectric/metal/dielectric (DMD) based transparent top contact. Optimal structural parameters with high average apparent transmittance (AVT) of the ST-OSC structure, which is designed considering AVT have been obtained. Finally, with the integration of one-dimensional (1D) photonic crystals (PC) into ST-OSCs, the color coordinates of the structures have been shifted towards the Planckian locus. In P3HT:PCBM based IOSCs, ZnO is used as ETL and MoO3, V2O5 and WO3 TMO material systems are used as HTL.mThe effects of each HTL layer on the optical, structural, and electrical properties of the IOSC were investigated by using transmittance, atomic force microscope (AFM), and current-voltage measurements, respectively. The HTL material that gives the best cell performance has been determined as MoO3, and the fill factor (FF) of the structure is 51.17% and the PCE value is 2.1%. The opaque top contact of the opaque-IOSC structure has been modified with the MoO3/Ag/ MoO3 DMD transparent top electrode for which the appropriate design parameters have been determined and ST-OSC structures have been designed. Theoretical absorption, transmittance and reflection characteristics of DMD and ST-OSC structures have been calculated using the transfer matrix method (TMM). By changing the MoO3/Ag/ MoO3 layer thicknesses in the designs, the optimal structure parameters with the highest AVT value were determined and the ST-OSC structure was produced at these values. Theoretically 38.52% and experimentally 37.42% AVT values have been obtained. The modification of the color coordinates of the ST-OSC structure with a high AVT value (MgF2/MoO3)N has been carried out with the integration of the 1D-PC system. It was determined that the color coordinates of ST-OSC shifted to the Planckian locus and D65 color coordinates by using (MgF2/MoO3)N 1D-PC designed with N=4 period and 700 nm Bragg wavelength (λ_B). For this structure, x ve y are determined as 0.3248 and 0.3733, respectively, and the AVT value is calculated as 18.63%. In ST-OSC designs containing 1D-PC, it has been determined that the Δ_(u,v)