Postpartum farklı günlerde Double-Ovsynch ile senkronize edilen ineklerde bazı reprodüktif parametrelerin incelenmesi
Determination of the effects of Double-Ovsynch program on some reproductive parameters at different postpartum days in dairy cows
- Tez No: 247814
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN ÖZENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Jinekoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada postpartum farklı günlerde uygulamaya başlanan Double-ovsynch protokolünün çeşitli fertilite parametreleri üzerine olan etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çalışma, İzmir ili Dikili ilçesinde modern bir işletme elinde bulunan 51 adet Holstein ırkı inek üzerinde yürütüldü. Grup 1 (n=12) postpartum 25. gündeki ineklerden oluşturuldu. Bu ineklere 0. gün GnRH, 7. gün PGF2?, 10. gün GnRH, 17. gün GnRH ve 24. gün PGF2? uygulandı. PGF2? uygulamasından sonraki 56. saatte GnRH uygulaması yapıldı ve bunu takiben 16-20. (18. saatte) saatlerde sun'i tohumlama işlemi uygulandı. Grup 2 (n=12) ve grup 3 (n=12) de bulunan ineklerde sırayla postpartum 32. ve 39. günlerde bulunan ineklerden oluşturuldu. Grup 2 ve grup 3' de bulunan ineklere de grup 1'de uygulanan Double-Ovsynch programı uygulandı ve ilk GnRH enjeksiyonu 0. gün olarak kabul edildi. Kontrol grubundaki hayvanlara (n=15) ise postpartum 40. güne kadar hiçbir uygulama yapılmadı, bu günden sonra östrus gösterenlere sun'i tohumlama işlemi uygulandı.Çalışma gruplarında senkronizasyon oranları %66,66 ile %91,66 arasında değişirken, geç uygulamaya başlanan grupta daha yüksek oranda senkronizasyon gözlendi. Çalışmada birinci tohumlamada en yüksek gebe kalma oranları uygulamaya postpartum 32. ve 39. günlerde başlanan gruplarda (%58,33) belirlendi. Çalışma grubundaki hayvanlarda yüksek oranda seröz akıntı saptanırken, ilk suni tohumlama sırasında çok az oranda östrus belirtileri gözlendi.Sonuç olarak, ovulasyon senkronizasyon metotlarından biri olan Double-Ovsynch protokolü sayesinde hayvan sayısı fazla olan işletmelerde östrus takibinin yapılamamasından doğan ekonomik kayıpların önlenebileceği, iş gücünden ve zamandan tasarruf sağlanarak işletmeye artı ekonomik katkı sunulabileceği belirlendi.Genel sonuç olarak, Double-ovsynch protokolü uygulanan hayvanlarda gerçekleştirilen zamanlı suni tohumlama işlemi sırasında östrus belirtisi gözlenmediği tespit edildi. Bununla birlikte en yüksek senkronizasyon oranının postpartum 39. günde uygulamaya başlanan grupta elde edildiği, birinci tohumlamada en yüksek gebelik oranlarının postpartum 32. ve 39. günde senkronizasyona başlanan gruplarda belirlendiği, primipar ve multipar hayvanlar için en yüksek ilk tohumlamada gebe kalma oranlarının ise sırasıyla postpartum 32. gün ve postpartum 39. günde senkronizasyona başlanan grupta oluştuğu tespit edildi.Özellikle Double-Ovsynch senkronizasyon protokolüne postpartum 32. ve 39. günlerde başlanması ile daha yüksek senkronizasyon ve gebelik oranları elde edilebileceği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was the evaluate of the effect of Double-Ovsynch protocol on various fertility parameters at different postpartum days in dairy cows.The study was carried out on 51 Holstein cows. The cows were located in the Dikili district of the İzmir province. Group 1 (n =12) was formed with the cows on the 25th day of postpartum. Cows in the group 1 were treated with GnRH on day 0, PGF2? on day 7, GnRH on day 10, GnRH on day 17 and PGF2? on day 24 respectively. The injection of GnRH was applied 56 h after the second PGF2? injection and then timed artificial insemination (TAI) was performed at 16-20 h later (average 18th hour). Animals in the group 2 (n = 12) and group3 (n =12) were formed with the cows on the 32th and 39th day of postpartum respectively. The cows in group 2 and group 3 were subject to application of Double-Ovsynch programme which was used in group1, and the first GnRH injection was admitted as 0th day. On the other hand, no application was made until 40th day of postpartum on the control group (n =15), and artificial insemination was applied on the these cows which show visual signs of the estrus.While the synchronisation rates were changing between %66,66 and %91,66 in the study groups a higher synchronisation rate was observed in the group 2 and group 3 on which late application was performed. The high level serous flow were observed in the study group while few animals show the estrus symptoms at the TAI in these group. The highest pregnancy rates (%58,33) after the first TAI were determined in the cows which the application was started on the 32th and 39th day of postpartum. The highest pregnancy rates after the first TAI in primiparous and multiparous cows were observed on the 32th (%75) and 39th (%75) day of postpartum, respectively.In conclusion, estrus symptoms at the TAI did not observed in cows used Double-ovsynch protocols. In addition to, the highest pregnancy rates after the first TAI was observed in the group 2 and 3 while the highest synchronisation rate was detected in group 3. The highest pregnancy rates after the first TAI in primiparous and multiparous cows were determined in the group 2 and 3, respectively.