Özofagus kanserli hastalarda radyoterapi veya kemoradyoterapi uygulama sonuçlarının retrospektif analizi
Radiotheraphy of chemoradiotheraphy in patients with esophageal cancer application retrospective analysis of the results
- Tez No: 247888
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA VECDİ ERTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Özofagus kanseri tüm kanserler arasında dokuzuncu en sık görülen kanserdir vekanserden ölüm nedenleri arasında altıncı sırada yer alır. Altıncı ve yedinci dekatta,erkeklerde daha sık görülür. Erken evrede kürabl olmasına rağmen genellikle ilerievrelerde yakalanabilmektedir. İleri evre hastalıkta mortalite ve morbidite çokyüksektir. Bu nedenle sağkalım üzerine etkisi olan birçok faktörü tespit etmeyiamaçladık. Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalına,1995-2000 ile 2004-2008 yılları arasında müracaat eden 135 hastanın dosyasıretrospektif olarak değerlendirildi. Hastalarda cinsiyet, yaş, sigara kullanımı, ailehikayesi, KPS, tümör lokalizasyonu, histolojik tip, evre ve uygulanan tedavimodalitesinin sağkalım süresi üzerine olan etkileri değerlendirildi.Hastaların yaş ortalaması 59, %51.8'i kadın ve %48.2'si erkekti. Hastaların %18.5'iproksimal, %25.2'si orta ve %56.3'ü distal özofagus yerleşimliydi. Hastaların %95.6'sıskuamöz hücreli karsinom, %3.7'si adenokarsinomdu. %14.2 evre II, %66.6 evre III ve%19.2 evre IV'dü. %25.1 hastaya cerrahi uygulanmıştı ve %68.2 hasta in-operabldı.Hastaların %21.5'ine sadece RT, %46.6'sına KRT, %6.7'sine cerrahi+RT, %7.4'ünecerrahi+KRT ve %17.0 palyatif RT uygulanmıştı.
Özet (Çeviri)
Esophageal cancer is the 9th most prevalent malignancy and it takes 6th place indeaths from cancer. In 6th and 7th decades, it's observed mostly in men. Although it iscurable in early stages, it's usually detected in late stages. Mortality and morbidity isvery high in advanced stage patients. That's why we aimed to detect the factors whichare effective on survival. 135 esophagus cancer patients that were recorded in AtatürkUniversity Radiation Oncology Department between the years 1995 to 2000 and 2004to 2008, were retrospectively evaluated. The effects of localization and histologic typeof tumor, stage of cancer and treatment modality, patient?s sex, age and smoking status,KPS, family history on survival period were evaluated.The median age was 59 , 51.8% of patients were women and 48.2% men. Ofpatients, 18.5% proximal, 25.2% middle and 56.3% distal part of esophagus wasinvolved. The 95.6% of patients had squamous cell carcinoma and 3.7% hadadenocarcinoma. 14.2% were stage II, 66.6% were stage III and 19.2% were stage IVpatients. 25.1% of patients underwent surgery, 68.2% were inoperable. 21.5% ofpatients underwent RT alone, 46.6% had CRT, 6.7% had surgery+RT, 7,4% hadsurgery+CRT and 17.0% of patients had palliative RT.