Yenidoğan sepsisi geçiren çocuklarda doğum şeklinin atopik hastalık gelişimine etkisi
Does mode of delivery affect atopic asthma developing in children who had neonatal sepsis?
- Tez No: 247989
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİŞAN YILDIRAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Allergy and Immunology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yakın zamanda yenidoğan döneminde sepsis geçiren çocuklarda Th1/Th2 dengesinin Th1 lehine değiştiği ve allerjik astımın daha az görüldüğü bildirilmiştir. Ancak bu çalışmalarda doğum şekli dikkate alınmamıştır. Doğum şeklinin ise Treg hücreleri etkilediği belirlenmiştir. Bu iki bilginin ışığında, yenidoğan döneminde sepsis geçiren çocuklarda IgE aracılı atopik astımın (ayrıca ikincil hedef olarak, allerjik rinit ve atopik dermatitin), vajinal yol ile doğan çocuklarda daha az görüleceği hipotezinin araştırılması amaçlanmıştır.Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi, yenidoğan yoğun bakım ünitesine Ocak 2003-Ocak 2008 tarihleri arasında kabul edilen 5100 hastanın, yenidoğan sepsisi tanısı konulan, miadında doğmuş 105'i arasından 35 (vajinal yolla doğan 15 [SVY grubu], sezaryenle doğan 20 [CS grubu]) çocuğa ve kontrol grubunu oluşturmak üzere onların sağlıklı 40 kardeşine ulaşıldı. Çevresel ve genetik etkilerin en aza ineceği düşüncesi ile kontrol grubu olarak yaşı en yakın kardeş alındı. Kardeşlerin dağılımında da 20'sinin vajinal yolla [KSVY], 20'sinin sezaryenle [KCS] doğmuş olmasına dikkat edildi. Gruplar astım, alerjik rinit, atopik dermatit sıklığı açısından karşılaştırıldı, sepsis ve doğum şeklinin etkisi olup olmadığı rölatif risk ile belirlendi.Tüm çocuklar allerjik hastalıklar yönünden muayene edildi. Uluslararası Çocukluk Çağı Astım ve Allerji Çalışması (ISAAC) sorularının Türkçeye uyarlanmış şekli ailelerle yüz yüze görüşülerek uygulandı. Serum IgE düzeyi, phadiatop düzeyi ve eozinofil sayısına bakıldı.Serum total IgE değeri yüksek olan SVY grubunda 8 (%53), KSVY grubunda 6 (%30); CS grubunda 8 (%40), KCS grubunda 9 (%45); eozinofil değeri yüksek olan SVY grubunda 3 (%20), KSVY grubunda 3 (%15); CS grubunda 3 (%15), KCS grubunda 4 (%20); phadiatopu yüksek olan SVY grubunda 4 (%27), KSVY grubunda 3 (%15); CS grubunda 4 (%20), KCS grubunda 3 (%15) çocuk vardı. Gruplar arasında serum total IgE, eozinofil sayısı ve phadiatop değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu.SVY grubunda 1 (%6), KSVY grubunda 0 (%0), CS grubunda 3 (%15), KCS grubunda 2 (%10) doktor tanılı astımlı; SVY grubunda 0 (%0), KSVY grubunda 0 (%0), CS grubunda 2 (%10), KCS grubunda 1 (%5) doktor tanılı allerjik rinitli; SVY grubunda 1 (%6), KSVY grubunda 0 (%0), CS grubunda 2 (%10), KCS grubunda 2 (%10) doktor tanılı atopik dermatitli; SVY grubunda 0 (%0), KSVY grubunda 0 (%0), CS grubunda 2 (%10), KCS grubunda 1 (%5) çocuk vardı.Bu gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Rölatif risk değerlerine göre; doktor tanılı astım, allerjik rinit, atopik dermatit tanılarında gerek sepsisin gerekse doğum şeklinin etkisi olmadığı belirlendi.Sonuç olarak; yenidoğan döneminde sepsis geçiren çocuklarda IgE aracılı atopik astımın (ayrıca ikincil hedef olarak, allerjik rinit ve atopik dermatitin), vajinal yol ile doğan çocuklarda daha az görüleceği hipotezinin araştırılması amaçlandığı bu araştırmann bulguları gerek doğum şeklinin gerekse de sepsisin atopik hastalık gelişimi üzerine etkisi olmadığı yönündedir.
Özet (Çeviri)
Background- It is known that sepsis and mode of delivery have some effects on atopic asthma developing in children. But there is no study evaluating both of these factors in the same group. The aim of this study is therefore to evaluate whether the mode of delivery (normal versus C-section) has an influence on asthma developing in children who had neonatal sepsis.Study Group and Methods- Of 5100 admissions, 105 term babies were determined as sepsis according to our NICU's registry among January 2003-January 2008. Patients either born vaginally (n=15) (SVY) or via elective C- section (n=20) (CS) as proven sepsis and their healthy siblings either born vaginally (n=20) (KSVY) or via elective C- section (n=20) (KCS) were included in he study. Birth weights, gestational weeks and sepsis findings were all similar for both delivery groups. All children were evaluated with ISAAC questionnaires, physical examination, eosinophil counts, serum IgE levels and aeroallergen sensitivity with phadiatop test.Results- Children who have high Serum total IgE level were 8 (%53) in SVY group, 6 (%30) in KSVY group, 8 (%40) in KSVY group, 9 (%45) in KCS group; high eosinophil counts were 3 (%20) in SVY group, 3 (%15) in KSVY group, 3 (%15) in CS group, 4 (%20) in KCS group; positive phadiatop test 4 (%27) in SVY group, 3 (%15) in KSVY group, 4 (%20) in CS group, 3 (%15) in KCS group, respectively. The four groups were not statistically different for serum total IgE levels, eosinophil counts and positive phadiatop tests. Children who have doctor diagnosed asthma were 1 (%6) in SVY group, 0 (%0) in KSVY group, 3 (%15) in CS group, 2 (%10) in KCS group; doctor diagnosed allergic rhinitis 0 (%0) in SVY group, 0 (%0) in KSVY, 2 (%10) in CS group, 1 (%5) in KCS group; doctor diagnosed atopic dermatitis 1 (%6) in SVY group, 0 (%0) in KSVY group, 2 (%10) in CS group, 2 (%10) in KCS group, respectively. The four groups were not statistically different for doctor diagnosed asthma, allergic rhinitis and atopic dermatitis. According to the relative risk values; there were no effect of mode of delivery and also sepsis to the development of atopic diseases in this cohort.Conclusion- When evaluated with strict definition criterion we observed that neither sepsis, nor mode of delivery affected asthma developing in these children.