Subakromial sıkışma sendromu tedavisinde fizik tedavi yöntemleri ile subakromial kortikosteroid enjeksiyonu etkinliğinin karşılaştırılması
The comparement of effıcacy of physıcal therapy methods and subacromıal cortıcosteroıd ınjectıon ın subacromıal ımpıngement syndrome
  1. Tez No: 247990
  2. Yazar: CENGİZHAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KURU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu randomize kontrollü çalışmanın amacı, subakromial sıkışma sendromu (SSS) olan hastalarda subakromiyal kortikosteroid enjeksiyonu ve fizik tedavinin ağrı, eklem hareket açıklığı (EHA) ve günlük yaşam aktiviteleri üzerindeki etkinliğini değerlendirmekti.Yöntemler: Bu çalışmaya SSS olan 40 hasta katıldı. Bu hastalarda SSS tanısı, pozitif bir sıkışma bulgusunun olması ve tam kat rotator kılıf (RK) yırtığı veya adheziv kapsülit gibi omuzun diğer anormalliklerinin bulunmaması ile konuldu. Hastalar randomize bir şekilde iki gruba ayrıldı. İstirahat esnasında, gece ve aktivite sırasındaki ağrının şiddeti vizüel anolog skala (VAS) kullanılarak değerlendirildi. Özürlülük, Constant-Murley omuz değerlendirme skoru kullanılarak saptandı. Diğer fiziksel ve sosyal fonksiyonlar Short-form (SF-36) kullanılarak değerlendirildi. Omuzun aktif eklem hareket açıklığı (EHA) gonyometre ile ölçülerek kaydedildi. Hastalar başlangıçta, 3. ve 8. haftalarda değerlendirildiler.Ultrason (US) grubundaki hastalar haftada 5 kez ve 3 hafta boyunca toplam 15 seans aldılar. US tedavisi lokal ısı ve enterferansiyel akım (EFA) ile kombine edildi. Enjeksiyon grubundaki hastalara, kenacort ampül 1cc 40mg triamsinolon asetonit kullanılarak subakromiyal boşluğa tek bir lokal steroid enjeksiyonu uygulandı. Tüm enjeksiyonlar aynı doktor tarafından uygulandı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this randomized controlled study was to evaluate the efficacy of subacromial corticosteroid injection and physical therapy on pain, range of motion and daily life activities in patients with subacromial impingement syndrome.Methods: Forty patients with impingement syndrome included in this study. The diagnosis was maken on the basis of a positive impingement sign and the absence of other abnormalities of the shoulder -such as full-thickness tears of the rotator cuff- or adhesive capsulitis. Patients were randomly assigned to the US treatment or injection treatment.The severity of pain during rest, night pain and pain in active motion was evaluated by visual analog scala. Disability was determined by Costant-Murley shoulder score. Other physical and social functions were evaluated using the SF-36. The active range of motion (ROM) of the shoulder was recorded by measuring with a goniometer. The patients were evaluated at baseline, 3th and 8th weeks.Patients in US group were treated five times per week and were given totaly 15 sessions during 3 weeks. US treatment was combined to local heat and interferential current (EC). For patients in injection group, a single local steroid injection was performed into the subacromial space using a 40 mg triamsinolon asetonit. All injections were administered by the same physician (CD).