Otolog kemik iliği transplantasyonu yapılan yetişkin hastalarda beslenme durumu, antropometrik ölçümler ve biyokimyasal bulguların izlenmesi
Observation of nutritional status, anthropometric and biochemical measurements in adults during autologous stem cell transplantation treatment
- Tez No: 248201
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLGÜN ERSOY, DOÇ. DR. EVREN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Hematopoietik kök hücre nakli (KHN) katabolik bir tedavi sürecidir ve oral beslenmeyi büyük ölçüde kısıtlamaktadır. Bu çalışma, KHN sonrası beslenme durumunun değerlendirilmesi amacıyla Hacettepe Üniversitesi Onkoloji Hastanesi Kemik İliği Ünitesi'ne başvuran yaş ortalaması 31.4±5.1 yıl olan, 10 hasta üzerinde yürütülmüştür. Hastalar KHN sonrası 3 ay süresince takip edilmiştir. Üç kez vücut bileşimleri, üst orta kol çevresi, triseps deri kıvrım kalınlığı ölçümleri, biyokimyasal bulguları alınmış ve subjektif global değerlendirme (SGD) uygulanmıştır. Beslenme durumları besin tüketim kaydı ile değerlendirilmiştir. Enerji ve besin ögeleri analizi BeBiS programı ile, tüm veriler SPSS 13.0 istatistik programı ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Stem cell transplantation (SCT) is a highly catabolic treatment which seriously limits nutrient intake. Our aim was to assess the nutritional status after SCT. Study was conducted on 10 lymphoma patients who had SCT at Hacettepe University Institute of Oncology, Adult Oncology SCT Unit. Median age was 31.4±5.1 years. Patients were observed for 3 months after SCT. Upper mid-arm circumference, triceps skinfold, body composition, biochemical parametres were measured and subjective global assessment (SGA) was filled three times. Nutrional statuses were assessed by nutrient consumption records. All datas were evaluated with BeBiS software and SPSS version 13.0.