Candida türleri kullanılarak doğal hücresel sitotoksisitenin ölçümü
Measurement natural cellular cytotoxicity by using candida species
  1. Tez No: 5507
  2. Yazar: HÜLYA SEYED OSKOVİ(ÖZKAN)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT İMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Sağlıklı 20 - 40 yaş arası yirmi erkek bireyden elde edilen lenfositlerin çeşitli yönlerden C.Candida stellatoi- deae'nm maya formlarına karşı sitotoksik aktiviteleri yeni bir yöntemle incelendi. Çalışmamızda Candidalara karşı doğal hücresel sitotoksisitenin bulunduğu saptandı. Bu sitotoksisi- te % ACİ(Anti Candidial indeks) olarak değerlendirildi. % ACİ değeri birinci saatte başlayıp 4. saatte maksimum değere ulaş tı. Monosit içeren mononükleer hücrelerin % ACİ değeri, mono- sitsiz mononükleer hücrelerin % ACİ değerinde anlamlı olarak farklı bulundu. Otoloğ serum ilavesinin de sitotoksisite de ğerini etkilediği gözlendi. Çeşitli Candida türlerinin orta lama sitotoksisite değerleri karşılaştırıldığında aralarında ki fark önemsiz bulundu. Bu çalışma sonucunda elde edilen sitotoksisite değer leri, NK lenfositlerinin aktivitelerini ölçmek için literatür deki Cr-^ ile işaretlenmiş tümör hücreleri kullanılarak ölcür len değerlerle uyum göstermiştir. Kurduğumuz bu yeni yöntemle ucuz ve basit bir sitotoksisite ölçümü mümkün olmaktadır. - 42 -
Özet (Çeviri)
SUMMARY Measurement Natural Cellular Cytotoxicity By Using Capdida Species The cytotoxic activities of the lymphocytes obtained from the twenty healthy male individuals between ages 20-40 against the yeast forms of C. stellatoideae have been examined, In our study it has been observed that natural cellular cyto toxicity was present against Candida. This cltotoxicity has been defined as ACI% (Anti Candidial Index) The ACI% value has stardet in the first hour and has reached its maximum value in the fourth hour. The ACI% value of the mononuclear cells with monocyte has been significantly different than the ACI% value of the monocyte depleted series. The addition of auto logous sera has also influenced the cytotoxicity value. The difference between the average cytotoxicity values of various Candida species have been found insignificant. As a result, the cytotoxicity values obtained in this study are compatible with the values which are obtained using Cr labelled tumor cells. With the new method we developed a cheap and simple cytotoxicity measurement is possible. - 43 -