Leontice Smirnowii'nin muhtemel nöroprotektif ve nörodejeneratif potansiyellerinin belirlenmesi
Determination of possible neuroprotective and neurodegenerative potentials of Leontice Smirnowii
- Tez No: 248237
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKÇAHAN GEPDİREMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Gürcistan'ın doğu bölgesinde yetişen Leontice smirnowii'nin (LS) antioksidan, oksijen radikali süpürücü ve antiinflamatuvar etkileri literatürde gösterilmiştir. Genellikle antioksidan maddeler aynı zamanda nöroprotektif etki de göstermektedir.Bu çalışmada, LS'nin potansiyel nörodejeneratif ve nöroprotektif etkileri, erişkin sıçan serebellum ve korteks doku homojenatlarında WST-1, TUNEL boyama ve subG1 faz DNA fragmentasyon testi ile araştırıldı. Hidrojen peroksit (H2O2) ve kimyasal adı cis-diamminedichloroplatinum (II) olan cisplatin (CP) kullanılarak homojenatlarda dejenerasyon oluşturuldu. WST-1 testinden elde edilen sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi.Üç farklı yöntem ile elde edilen sonuçlar kendi aralarında tutarlılık göstermiştir. LS, H2O2 ile oluşturulan nörodejenerasyonda etkisiz iken, cisplatin ile oluşturulan nörodejenerasyonda görece düşük dozlarda koruyucu etki göstermiştir. Fakat bu etki artan LS dozlarında kaybolmuştur.
Özet (Çeviri)
Anti-oxidant and oxygen radical scavenging effects of Leontice smirnowii that grows in the eastern part of Georgia have been shown in the literature. In the literature anti-inflammatory effects of Leontice smirnowii also have been shown. Generally substances showing antioxidant properties also shows neuroprotective effects.In this study, potential neurodegenerative and neuroprotective effects of this substance was investigated in adult rat cerebellum and cortex tissue homogenates with WST-1, TUNEL staining and subG1 phase DNA fragmentation tests. To generate degeneration in the homogenates, Hydrogen peroxide (H2O2) and diamminedichloroplatinum(II) (cisplatin) was used. Findings obtained from WST-1 test was subjected to statistical analysis.Results obtained from three different methods showed consistence between themselves. While Leontice smirnowii had no effect in the neurodegeneration generated with H2O2, it shown little effect in cisplatin. However this effect disappeared with increasing doses of Leontice smirnowii.