Diffüz büyük B hücreli lenfomalarda BAFF ilişkili reseptör ekspresyonlarının incelenmesi
The examination of BAFF related receptor expressions in diffuse large B cell lymphomas
  1. Tez No: 248259
  2. Yazar: NÜKET ÜZÜM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN KANSU, PROF. DR. AYŞEGÜL ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Diffüz büyük B hücreli lenfoma (DBBHL) ülkemizde ve Batı ülkelerinde en sık görülen lenfoma tipidir. Son yıllarda DBBHL Hans kriterlerine göre immünofenotiplendirilerek germinal merkez B hücre benzeri ve germinal merkez B hücre benzeri olmayan olmak üzere iki alt gruba ayrılmıştır. Ancak 2008 Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) sınıflamasında DBBHL'ların geleceğini öngörebilmek için gerekli prognostik parametreler belli değildir. BAFF ve APRIL; TNF ailesi üyesidir. Her iki ligand BCMA ve TACI reseptörlerine bağlanır. Ayrıca BAFF spesifik olarak BAFF-R'üne bağlanır. BAFF ve BAFF ilişkili reseptörler B hücre ontogenezinde rol alırlar. Bu çalışma kapsamında Hacettepe ve Gazi Üniversitesi Patoloji ABD'da 1999-2009 tarihleri arasında tanı alan ve yeterli doku örneği arşivimizde mevcut DBBHL'larda immünohistokimyasal yöntemle BAFF ilişkili reseptör ekspresyonları, EBER in situ hibridizasyon yöntemi ile EBV varlığı araştırıldı. Verilerin değerlendirilmesi SPSS 15.0 programı kullanılarak yapıldı ve genel sağkalım analizleri Kaplan-Meier metodu ile yapıldı. Araştırma kapsamındaki 335 DBBHL olgusunun %50.7'si erkek olup, ortalama yaş 54 idi. Olguların %53'ü germinal merkez benzeri gruba dahildi. Ortalama Ki-67 proliferasyon indeksi 68.8 idi. %4.2'sinde EBER in situ hibridizasyon yöntemi ile EBV pozitifliği saptandı. İmmünohistokimyasal yöntemle olguların tümünde BAFF ve BCMA, %77.3'ünde APRIL, %90.8'inde BAFF-R ve %32'sinde TACI ile pozitiflik görüldü. EBV pozitifliği ve ileri tümör evresi ile kötü prognoz arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki görüldü. Germinal merkez B hücre benzeri fenotip gösteren olgularda istatistiksel olarak anlamlı olmamakla birlikte prognoz daha iyi seyretmekteydi. Ek olarak, BAFF ile kuvvetli boyanan, BAFF-R ve TACI ile pozitiflik gösteren, BCMA ile zayıf boyanan olguların daha kötü klinik gidiş sergilediği ancak istatistiksel olarak anlamlılık sınırına ulaşmadığı saptandı. BAFF ilişkili reseptörlerin lenfomagenezisteki rolünü, hastaların prognozlarını belirlemede ve tedavide kullanılabilirliğini saptamaya yönelik yeni çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Diffuse large B cell lymphoma (DLBCL) is the most common lymphoma in our country and in Western countries. In recent years, DLBCL is subgrouped as germinal center B cell like and non-germinal center B cell like types with Hans? criteria. According to the WHO 2008 classification, the prognostic parameters of DLBCL are not well defined. BAFF and APRIL are members of the TNF family. Both ligands bind to BCMA and TACI receptors. BAFF, also binds to BAFF-R. BAFF related receptors are involved in B cell ontogenesis. In this study, we investigated EBV expression by EBER in situ hybridization method and BAFF and BAFF related receptor expressions immunohistochemically in DLBCL diagnosed between 1999-2009 at Hacettepe University Department of Pathology and Gazi University Department of Pathology. SPSS 15.0 software was used for statistical analyses and Kaplan-Meier method was used for overal survival analysis. Mean age at diagnosis was 54 with 50.7% being male among 335 DLCBL. Germinal center phenotype was seen in 53%, mean Ki-67 proliferation index was 68.8%. EBV positivity was 4.2% by in situ hybridization method. All cases were stained with BAFF and BCMA. APRIL, BAFF-R and TACI were positive in 77.3%, 90.8% and 32% of the cases, respectively. EBV positivity and high tumor stage showed correlation with poor prognosis. Germinal center B cell like phenotype demonstrated better prognosis which did not reach statistical significance. In addition, strong positivity with BAFF, positivity with BAFF-R and TACI, and weak positivity with BCMA correlated with worse prognosis. Future studies are needed to evaluate the biological relevance of BAFF related receptors in prognosis and therapeutics.