Kraniofaringiomalarda anjiojenez: İmmunohistokimya ve kornea modeliyle anjiojenik aktivitenin nüksle ilişkisinin araştırılması
  1. Tez No: 248328
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM SUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜRKER KILIÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kraniofaringiomalar suprasellar bölgeye lokalize, histolojik olarak selim, çevre dokularazarar veren epitelial tümörlerdir. Kraniofaringioma hastalarında tedavi tümörün totaleksizyonudur. Cerrahi olarak total eksizyon sağlansa bile, tümör nüksükraniofaringiomalarada sık görülmektedir, ancak tümörün nüks nedenleri hakkındakibilgimiz çok sınırlıdır.Bu çalışmada hipotezimiz, kraniofaringiomalarda nüks nedeninin tümörün anjiojenikkapasitesi ile direkt ilgili olabileceğidir. Bu kapsamda, nüks eden ve etmeyenkraniofaringioma örnekleri anjiojenik kapasiteleri açısından karşılaştırıldı.Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Marmara Üniversitesi Nörolojik BilimlerEnstitüsü bünyesinde, 1991-2008 yılları arasında opere edilen 68 kraniofaringioma hastasıretrospektif olarak incelendi ve 7 hastada nüks saptandı. Sıvı azotta saklanarak korunmuş,bu 7 nüks eden doku arasından, deneysel çalışmalara uygun nitelikteki 4 örnek seçildi.İstatistiksel anlamlılık açısından uyumlu olması için 6 adet nüks etmeyen tümör örneğiçalışmaya alındı. Çalışmadaki, 10 hastanın yaş ortalaması 34, 4 yıldı ve hastaların yaşdağılımı 18- 52 yıl arasında değişmekteydi.Çalışmaya seçilen 4 adet nüks eden ve 6 adet nüks etmeyen kraniofaringioma dokuörnekleri, anjiojenik kapasitesleri açısından in vivo kornea anjiojenez modeli veimmunohistokimyasal yöntemlerle değerlendirildi.Çalışma sonucunda, immünohistokimyasal olarak PDGFR- beta ve FGF- 2 istatistikselolarak anlamlı farklılık göstermiştir. VEGF' in her iki tümör grubunda da yoğun ekspreseedildiği izlenmiştir. Fibronektin, PDGFR- alfa, PDGF- A, PDGF- B' nın her iki tümörgrubunda exprese edildiği görülmüş ancak istatistiksel anlamlılık bulunmamıştır.Sonuç olarak, elde ettiğimiz bulgular doğrultusunda, tümörün biyolojik davranışının venüksünün, tümörün anjiojenik kapasitesi ile doğrudan ilişkili olduğu görülmüştür.Bulunduğu bölge açısından hayati dokular arasında gelişen kraniofaringioma tümörlerinin,gelecekteki anti- anjiojenik tedavi stratejilerine katkıda bulunacağı düşünülmektedir.Kraniofaringiomaların moleküler patolojisinde PDGF yolağının etkin olduğunun bulunması,PDGF yolak kullanılabileceğini düşündürmektedir.Anahtar Sözcükler : Kraniofaringioma, nüks, anjiojenez, immunohistokimya, korneamodeli
Özet (Çeviri)
Craniopharyngiomas are localized to suprasellar region, histologically benign epithelial tumorsand may cause damage to neighboring tissues. In craniopharyngioma patients, primary treatmentstsıçanegy is total excision of tumor. Inspite of total resection, recurrence is highly seen incraniopharyngioma tumors. The recent knowledge about reasons of tumor recurrence is limited.In this study, within the context of our hypothesis that recurrence is directly linked with angiogeniccapacity of tumor, recurrent and non-recurrent tumor samples compared according to theirangiogenic capacities.Sixty-eight craniopharyngioma patients, operated in Medical School of Marmara UniversityHospital and Marmara University, Institute of Neurological Sciences between the years 1991-2008, has been evaluated according to their clinical features. All tumors are evaluated as Grade1, Recurrence observed in 7 patient, all of whom were adamantinomatues type. The adultpatients and adamantinamotous type of pathology were studied as a recurrent group. With thisstructure 4 patients were included to trial. Six patients included for nonrecurrent group in order toprovide a statistical meaning. Median age was 34, 4 years at the time of diagnosis, range of agewas 2- 68 years.In this study, 4 recurrent and 6 non-recurrent craniopharyngiomas has been investigated in termsof angiogenic factors and extracellular matrix proteins by immunohistochemistry methods. Thefresh tumors taken from nitrogen tank were studied in the rat?s cornea for controlling theangiogenesis with the same tumors studied by immunohistochemically.The result of the study, showed PDGF- beta and FGF- 2 distinct expressions between recurrentand non-recurrent craniopharyngiomas. VEGF highly expressed in both tumor groups.Fibronectin expression is seen in both groups but without statistical mean.In our study, it is shown that biologic behaviour of tumor is directly related with vascularization,so, use of angiogenic inhibitors in therapy may be an effective approach in craniopharyngiomatherapy. PDGF system expressions revealed the new therapy options with selective PDGFblockers for tumor recurrence.Keywords : Craniopharyngioma, recurrence, angiogenesis. Immunohistochemistry, Corneamodel.