19.Yüzyıl sonuBeyoğlu (İstiklal Caddesi) apartmanlarının günümüzdeki kullanımların saptanması konusunda araştırma
- Tez No: 24837
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜNAL DEMİRARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Bir zamanların eğlence ve ticaret merkezi olan Beyoğlu tekrar güncel bir konu olarak karşımıza çıkmıştır. Batılı anlamda bir yaşama ve eğlence biçimini simgeledikten sonra geriye dönüşü olmayan bir çöküş dönemi başlamıştır. Beyoğlu'nun çöküşü, onun içerdiği kültürlerin, inançların, dillerin, yaşamların da bir anlamda kaybolup gitmesi demektir. Biz de bu araştırmamızda, bir zamanlar yaşayan apartmanların hem o dönemdeki, hem de günümüzdeki kullanımlarını, iç mekanları açısından inceleyerek durumlarını saptamak istedik. Tez, giriş, Beyoğlu'nun tanıtılması, yerinde yapılan çalışmalar ve genel değerlendirme ile sonuç yazısından oluşmaktadır. Giriş bölümünde, tezin kapsamı anlatılmaktadır. Neyi araştırdığımız ve araştırmayı nasıl yürüttüğümüz anlatılmaktadır. ı Birinci bölümde Beyoğlu ile ilgili bilgiler yer almaktadır. Beyoğlu'na verilen adlar, Beyoğlu'nun sınırları şekil ve haritalarla anlatılırken, tarihçesi de eklenmiştir. Apartman dönemine geçiş ve nedenleri de bu bölümde anlatılmaktadır. İkinci bölümde, konuyla ilgili olarak, yerinde yapılan çalışmalar yer almaktadır. Tez kapsamında incelenen apartmanlar, rölöveleri, günümüzdeki durumları, fotoğrafları ve her apartmana ait künyesi ile beraber sunulmaktadır. Üçüncü bölüm değerlendirme bölümüdür. Bu bölümde, mekanlardaki fonksiyon değişiklikleri ve bunun nedenlerinden söz edilmektedir. Araştırmanın sonuç bölümünde ise, incelenen apartmanlarla ilgili olarak genel durum, günümüz açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Beyoğlu, which was the entertainment and trade centre of Istanbul, is again popular on these days. But unfortunatly, after being a way of living, and entertainment, like the West, the decline has begun. The collapse of Beyoğlu, was the loss of that culture, beliefs, languages and also the way of lives. In our research we wanted to observe the past and the present usage of those living apartments, from the point of vue of their interior sites. The thesis consists of an introduction, a description of Beyoğlu, the works done in those places, a general interpretation and a final part. In the introduction part, the content of the thesis and how and where the researches are done are explained. In the first part, there are some general explanatory informations about Beyoğlu. The different names given to Beyoğlu, and the frontiers of Beyoğlu with the maps and the history are also added. The beginning of the apartment period and the causes are explained. In the second part, related to the subject, are the studies done in Beyoğlu. The apartments that are studied in the thesis are presented, with their architectural releves, present situations, pictures and each apartments data. The third part is the conclusion part. In this part, the functional differentiations of these sites and its causes are reported. At the final part of the thesis, the general situation of the examining apartments are explained from the present point of vue. II