Deneysel sıçan künt toraks travma modelinde gelişen akciğer hasarı üzerine rho-kinaz inhibitörleri ve statinlerin etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparision of the ameliorating efficiency of statins and rho-kinase inhibitors on the lung injury induced by experimental blunt thoracic trauma model on rats
  1. Tez No: 248370
  2. Yazar: MURAT BAYRAM KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZDÜLGER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Künt toraks travması ve ateşli silah yaralanmaları sonucu oluşabilen pulmoner kontüzyon, akciğer içinde interstisyel aralık ve alveollere kanama ile buna sekonder gelişen lökosit infiltrasyonu ve ödem gibi doku reaksiyonu ile karakterizedir1-3. Pulmoner kontüzyon sonrası gelişebilen pnömoni, akut akciğer hasarı ve akut solunum yetmezliği kliniğinin oluşan kontüzyon alanına bağlı olmaması bize farklı mekanizmaların bu ilerleyişte rolü olduğunu düşündürdü3,4,10,16.Bu çalışmada her biri yedi Wistar Albino rat içeren sekiz grup oluşturduk. Kontrol grubu haricindeki tüm gruplara travma modeline uygun olarak hazırlanan düzenek yardımı ile künt toraks travması uyguladık2. Deneysel olarak oluşturduğumuz akciğer hasarında Y27632 (Rho-kinaz inhibitörü) ile Simvastatin (Statin)'in etkinliklerini karşılaştırdık. Bu amaçla her bir rattan toplanan serum örneklerinde myeloperoksidaz (MPO) aktivitesi, bronkoalveolar lavaj (BAL) sıvısı ve akciğer doku örneklerinde malondialdehit (MDA), myeloperoksidaz (MPO) ile akciğer dokusunda nitrit-nitrat ölçümleri yaptık. Ayrıca akciğer doku örneklerini histopatolojik olarak da inceledik.Sonuçların değerlendirilmesinde; BAL sıvısında MPO ve MDA, serum MPO ve akciğer dokusunda nitrit-nitrat ölçüm düzeyleri bakımından travma grubu (T)'nin kontrol grubu (K) ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek olduğunu tespit ettik. Buna karşılık K ile tedavi grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık olmadığını gördük. Histopatolojik olarak ışık mikroskopu altında alveolar ödem ve konjesyon ile lökosit infiltrasyonu açısından sadece pretravma oral Simvastatin Grubu (OS)'de lökosit infiltrasyonunun istatistiksel olarak anlamlı şekilde azalmış olduğunu saptadık.Yaptığımız bu çalışmada travma ile oluşturduğumuz akciğer hasarını önlemede en etkili ajan olarak oral yol ile verdiğimiz simvastatinin olduğunu saptadık. Bu çalışma için Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurul'undan yazılı onay alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Pulmonary contusion usually observed after blunt thoracic trauma is characterized by bleeding into interstitial spaces and alveoli and secondary accumulation of PMNL and edema formation. The observation that the volume of pulmonary contusion is not in correlation with the severity of respiratory insufficiency dictates that other mechanisms are involved in the progress to ALI and/or ARDS3,4,10,16.To experiment this, 56 female albino Wistar rats were randomly divided into 8 groups each containing 7 rats. Except those in the Control Group all rats underwent blunt thoracic trauma in a standardized manner by using a weight-drop device specially designed for blunt thoracic trauma model2. Then, the efficacy of Y27632 and Simvastatin on the prevention of pulmonary damage were investigated and compared. To document the degree of the pulmonary damage following blunt thoracic trauma, serum specimens for the determination of MPO activity, BAL fluid and lung tissue specimens for MPO activity and MDA levels and lung tissue specimens for nitrite/nitrate levels were examined. Lung tissue specimens also, underwent histopathologic examination.There were statistically significant differences between Trauma (T) and Control (K) Groups regarding MPO activity and MDA levels in BAL fluid, MPO activity and nitrite/nitrate levels in lung tissues and MPO acitivity in serum. On the other hand, no statistically significant differences were observed between Control (K) and treatment groups (R, S, OS Groups). Histopathologic examination revealed a significant decrease in PMNL accumulation only in the OS Group. Although this study shows that in ameliorating lung tissue damage after blunt thoacic trauma oral simvastatin is more effective than other routes of simvastatin application and Y27632. This study has been approved by The Ethic Committe of Mersin University School of Medicine.