Deneysel travma modelinde bakteriyel translokasyon ve sistemik yanıtı önlemede melatoninin etkisi
Bacterial translocation and effect of melatonin in prevention of systemic response in experimental trauma model
  1. Tez No: 248369
  2. Yazar: MURAT DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. OĞUZ KÖKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Künt toraks travmalı hastalar acil servise başvuran travma grupları içerisinde önemli bir yer tutmaktadır. Yapılan çalışmalarda major travma geçirmiş hasta grubu içerisinde göğüs travması ile %68, akciğer kontüzyonu ile %55 gibi yüksek oranda karşılaşıldığı bildirilmiştir. Künt toraks travması sonrası gelişen pulmoner kontüzyon; pnömoni, ALI, ARDS ve MOF gelişimi açısından risk faktörüdür ve erişkinlerde %10-25 oranında mortalite ile sonuçlanmaktadır.Çalışmalarda SIRS ve MOF'da bakteriyel translokasyonun gerçekleştiğinin gösterilmiş olması, intestinal floradaki bakterilerin pnömoni, bakteriyemi, üriner enfeksiyon ve sepsise yol açmaları nedeni ile bakteriyel translokasyon konusu önem kazanmıştır.Daha önce yapılan çalışmalarda multipl travma sonrası mezenterik lenf bezleri, dalak, karaciğer, akciğer ve kan örneklerinde bakteriyel translokasyonun gerçekleştiği gösterilmiştir. Bu çalışmamızda multiple travmalarda gelişen, mortalite ve morbidite artışında önemli rolü olduğu bilinen bakteriyel translokasyon ve bununla birlikte oluşan SIRS ve MOF gelişimine neden olan inflamatuar sürecin önlenmesinde melatoninin etkin olup olmadığını göstermeyi amaçladık.Çalışmamızda 250-300 gr ağırlığında toplam 72 adet rat kullanıldı. Ratlar; Kontrol grubu, Melatonin grubu, Toraks Travması grubu, Kafa ve Toraks Travması grubu, Toraks Travması + Melatonin grubu, Kafa ve Toraks Travması + Melatonin grubu olmak üzere 6 gruba ayrıldı. Tüm gruplar travmadan sonra 24. saatte sakrifiye edilerek mezenterik lenf bezleri, dalak, karaciğer, akciğer ve kan örneklerinde bakteriyel üreme gelişip gelişmediği ve multipl travma sonrası gelişen bakteriyel translokasyonun engellenmesinde melatonin etkinliği değerlendirildi.Toraks travması ile birlikte kafa travması olduğunda bakteriyel translokasyonun daha yüksek oranda gerçekleştiği ve melatonin ile bakteriyel translokasyonun belirgin derecede azaldığını gözlemledik.
Özet (Çeviri)
Patients with blunt thoracic trauma are important parts of trauma groups admitting to emergency services. Studies showed that thoracic trauma and pulmonary contusion were seen highly in major trauma patients as % 68 and %55 respectively. Pulmonary contusion occuring after blunt thoracic trauma is a risk factor for pneumonia, ALI, ARDS, MOF and result with %10-25 mortality in adulthood patients.Bacterial translocation get importance because of the studies that showed bacterial translocation in SIRS and MOF, bacterias in intestinal flora can cause pneumonia, bacteriemia, urinary infections and sepsis.Previous studies showed bacterial translocations after multiple trauma through specimens of mesenteric lenf nodes, liver, lung, spleen and blood. In our study we aimed to show bacterial translocation known to increase mortality and morbidity in multiple trauma patients and also we aimed to show melatonin if effective in prevention of inflammatuar process associated with SIRS and MOF.We used 72 rats weighting between 250-300 gr in our study. Rats were divided in 6 groups as; Control group, Melatonin group, Thoracic Trauma group, Head and Thoracic Trauma group, Thoracic Trauma + Melatonin group, Head and Thoracic Trauma + Melatonin group. All groups were sacrified 24 hours after trauma and specimens of mesenteric lenf nodes, spleen, liver, lung and blood were examined for bacterial growth and we evaluated effects of melatonin in prevention of bacterial translocation occuring after multiple trauma.We showed that bacterial translocation occured in high rates if head truma accompanies thoracic trauma and melatonin decreased bacterial translocation significantly.