Sınıf I moderate ankraj olgularında kanin dişlerinin distalizasyonunda kullanılan iki farklı kuvvet sisteminin karşılaştırılması
Comparison of two force systems during canine distalization in class I moderate anchorage cases.
- Tez No: 248391
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE ÖZER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
MBT tekniğinde, çekimli tedavilerde kanin braketlerinin konumundan dolayı keser protrüzyonunun engellemesi amacıyla, seviyeleme ve sıralama aşamasında ?laceback? uygulaması önerilmektedir. ?Hycon? aygıtı ise boşluk kapatma sırasında karşılaşılan güç durumlar için sunulmuştur. Bu çalışmanın amacı, çekimli hastalarda seviyeleme ve sıralama döneminde, iki kuvvet kaynağının diş ve alveol kemiği yapıları üzerine olan etkilerinin karşılaştırılmasıdır.Angle Sınıf I alt ve üst çapraşıklığı olan 21 kız 9 erkek olmak üzere toplam 30 birey çalışmaya dâhil edilmiştir. Bireylerin yaş ortalaması 15,8 yıldır. Çalışmaya katılan tüm hastalarda 0.022“ x 0.028”slota sahip SmartClip (3M Unitek, Monrovia, Calif), MBT (McLaughlin-Bennett-Trevisi) tip ve tork değerlerini taşıyan, kendinden kilitli braketler kullanılmıştır. Çalışmanın başında ve sonunda lateral sefalometrik ve panoramik radyografiler alınması sırasında, 0.021“ x 0.025”paslanmaz çelik telden bükülmüş referans telleri, büyük azı ve kanin dişlere bağlanmıştır. Uygulamanın başında ve sonunda, aljinat ölçü kullanılarak oluşturulmuş ortodontik modeller ve fotoğraflar elde edilmiştir. Kanin tüberkül tepesi ile büyük azının meziyobukkal tüberkül tepesi arasındaki mesafe ölçümleri, ağız içinde 0.02 mm hassasiyetinde sayısal kumpas kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
MBT technique recommends using lacebacks at first stage of orthodontic treatment to avoid protrusion of incisors due to the canine brackets position. While the Hycon device was presented for difficult conditions in space closure. The aim of this study is to compare the effects of these mechanics on dentoalveolar structures during leveling and alignment in extracted cases.30 patients (21 female, 9 male) with Angle Class I malocclusion with crowding were included in our study. The mean age of these patients is 15,8 years. SmartClip (3M Unitek, Monrovia, Calif) with 0.022“ x 0.028”inches self-ligating brackets with MBT (McLaughlin-Bennett-Trevisi) tip and torque values were used. 0.021“ x 0.025”stainless steel reference wires were ligated to first molars and canines while taking lateral cephalometric and panoramic radiographs at the beginning and end of the study. Photographs and orthodontic models were gathered also at these appointments. Distance between canine and molar mesiobuccal cusp tips was measured with digital compass.