Hemiplejik üst ekstremite rehabilitasyonunda, konvansiyonel fizik tedavi modaliteleri ve nöromüsküler elektriksel stimülasyon kombinasyonunun, tek başına konvansiyonel fizik tedavi modaliteleri ile karşılaştırılması
Comparision of combine application of conventional physical therapy modalities with neuromuscular electrical stimulation (NMES) and only conventional physical therapy modalities on hemiplegic upper limb rehabilitation.
  1. Tez No: 248397
  2. Yazar: FATİH BAYGUTALP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAZIM ŞENEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, inme sonrası hemipleji/hemiparezi gelişen, 30 hasta üzerinde konvansiyonel fizik tedavi modaliteleri ile NMES'in kombine uygulamasının üst ekstremite rehabilitasyonunda ek bir fayda getirip getirmediğini araştırmayı amaçladı. Hastalar 2 gruba ayrılarak, 1. gruba NMES (3 hafta süreyle haftada 5 gün, günde 1 kez omuza 30 dk, kola 60 dk ve ön kola 30 dk), 2.gruba yalnız konvansiyonel fizik tedavi modaliteleri 3 hafta süreyle uygulandı. Tedavi etkinliğini değerlendirmek için omuzda tüm yönlerde aktif EHA, dirsek, el bileği ve 2.3.4. MCF eklemlerde aktif fleksiyonunun gonyometrik ölçümleri, tonus değerlendirmesinde MAS, hemiplejik taraf ağrısında VAS, motor iyileşmede Brunnstrom' un üst ekstremite ve el evrelemesi, fonksiyonel iyileşmede Barthel İndeksi kullanıldı.Sonuç olarak bulgularımız ışığında; hemiplejik üst ekstremite rehabilitasyonunda NMES ve konvansiyonel fizik tedavi modaliteleri kombinasyonunun tek başına konvansiyonel fizik tedavi modaliteleri uygulamasına göre özellikle omuz dış rotasyonunda artış, el bileği spastisitesi MAS değerlerinde ve hemiplejik üst ekstremite ağrısı VAS değerlerinde azalma gibi parametrelerde istatistiksel olarak daha anlamlı iyileşmeler sağladığı görüldü. Bu nedenle NMES ve konvansiyonel fizik tedavi modalitelerinin hemiplejik üst ekstremite rehabilitasyonunda birlikte kullanımının daha etkili bir yöntem olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate whether combine application of conventional physical therapy modalities and NMES provided additional benefits to motor and functional outcome of upper extremity on 30 patients with hemiplegia/hemiparesis. Patients were assigned into two groups, conventional physical therapy modalities and NMES were performed for group 1 (to shoulder 30 minutes, arm 60 minutes and forearm 30 minutes once in a day, 5 day in a week, for three weeks), only conventional physical therapy modalities were performed for group 2 for three weeks. To assess efficiency of treatment; active ROM at all sides for shoulder, goniometric measure of active flexion for elbow, wrist and 2.3.4. MCF joints, MAS for tonus assesment, VAS for hemiplegic side pain, Brunnstrom?s upper limb and hand motor outcome grades for motor outcome, Barthel İndex for functional outcome were perfomed.Consequently, according to our findings; it was seen that, combine application of conventional physical therapy modalities and NMES provided more statistically significant improvements than the single application of conventional physical therapy modalities by means of the some parameters ,specially, increase on shoulder external rotation, decrease on elbow spasticity MAS scores and hemiplegic upper limb pain VAS scores, on hemiplegic upper extremity rehabilitation. For this reason, we think that combine application of NMES and conventional physical therapy modalities is a more efficient method.