Futbol taraftarlığı ve şiddet olgusu Farklı taraftar gruplarında şiddet eğilimleri üzerine karşılaştırılmalı sosyolojik bir araştırma
Partisanship of football and the fact of violence a comparative sociological reserch abaut the tendency of violence in different supporter groups
- Tez No: 248454
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NALAN YETİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Futbolda farklı taraftar gruplarında şiddet davranışını karşılaştırmalı olarak araştırmayı amaçlayan bu çalışmanın temel amacı; şiddet davranışı sergileyen farklı taraftar gruplarının sosyo-demografik özelliklerini ve spor-futbol kültürlerinin düzeylerini belirleyerek şiddet davranışının arkasındaki etkenleri sorgulayarak sporda şiddetin sosyolojik boyutunu kuramsal çerçevede ortaya koymaktır.Araştırmanın evrenini, Türkiye Futbol Federasyonunun 2008?2009 Futbol sezonunda 2. Lig 3. Grupta yer alan Mersin İdman Yurdu Spor Kulübünün maçlarını izleyen 150 taraftar oluşturmaktadır.Araştırmada veri toplama amacıyla anket kullanılmıştır. Anket üç bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main of goal of this study that aims to research the behavior of violence as comparative on different supporter groups in football is to expose the sociological dimension of violence in sports in a theoretical frame by both determining the social-demographic and sports-football cultural levels of different supporter groups that shows the behaviour of violence and interrogating the factors of the behaviour of violence. 150 supporters that watched the matches of Mersin İdman Yurdu Sports Club which is in the 2nd league 3nd group in the Turkey Football Federation? s 2008-2009 football season, form the survey of the research.In the research a survey was used to gather data. The survey was consisted of three parts. The first part is to learn the social-demographic structures of the supporters, the second part is to learn the sports and football cultures of the supporters and the third part is to measure the tendency of violence of the supporters.