Diyarbakır il ve ilçe merkezlerindeki ilköğretim ve kreş çocuklarında efüzyonlu otitis media prevalansı ve risk faktörleri
The prevalance and risk factors of otitis media with effusion in kindergarden and primary school children living in Diyarbakır and its towns.
  1. Tez No: 248672
  2. Yazar: RECEP GÜZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK MERİÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Efüzyonlu otitis media (EOM), akut enfeksiyon belirti ve bulguları olmaksızın sağlam kulak zarı arkasındaki orta kulak boşluğu ve mastoid hücre sisteminde sıvı birikmesine yol açan, orta kulak mukozasının enflamasyonudur. EOM oluşumunda rol oynayan önemli üç etyolojik neden; enfeksiyon, enflamasyon ve orta kulağın havalanma bozukluğudur.Fizik muayene, Otoskopi ve timpanometri ile değerlendirilen, 1763 çocuğun 256 `sına (%14.5) EOM teşhisi konuldu.118 olguda (%46.01) bilateral EOM tespit edilirken,89'u sol 49'u sağ olmak üzere toplam 138 olguda (%53.9) unilateral EOM tespit edilmiştir. Çalışmaya katılan çocukların 863'ü kız ve 900'ü erkektir. EOM tespit edilen kız çocuklarının sayısı 119 (% 46), EOM teşhisi konulan erkek çocuk sayısı ise 137'dir(%53). Çalışmamızda il merkezinde bulunan 4 ilköğretim okulu ve çevre ilçelerdeki 13 ilköğretim okulu ve il merkezinde 3 anaokul seçildi. Çevre ilköğretim okullarındaki 550 ilköğretim 1.sınıf öğrencisinden 90 öğrencide (%16.3) EOM saptanmıştır. İl merkezindeki ilköğretim okullarındaki 718 ilköğretim 1. sınıf öğrencisinden 91 öğrencide (%12.6) EOM saptanmıştır. İl merkezindeki anaokullardaki 495 anaokul öğrencisinden 75 öğrencide (%15.2) EOM saptanmıştır. EOM prevalansı, allerji ve pasif sigara içimi ile ilişkili bulundu. EOM prevalansının cinsiyet, yaş, kreşte bulunma, sosyoekonomik durum ile anlamlı ilişkisi tespit edilmemiştir.Sonuç olarak; yaygınlığı, olası sekel ve komplikasyonların ciddiyeti ve hastalığın sinsi şekilde ilerleyişi düşünüldüğünde 1.basamak sağlık hizmetlerinde tarama yapabilecek ekipman bulundurulmalıdır. Özellikle kreş ve erken ilköğretim çağındaki çocukların rutin olarak KBB hekimi veya pnömatik otoskopi, timpanometri konusunda eğitilmiş pediatrist veya pratisyen hekimler tarafından değerlendirilmeleri zorunlu hale getirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Otitis media with effusion (OME) is an inflamation of middle ear mucosa as well accumulation of fluid behind eardrum, middle ear and mastoid cell without acute enfection sign and symptoms. There are three important etiologic roles in the formation of OME; infection, inflamation and aeration disorder of middle ear.By physical examination with otoscopy and tympanometry, 256 (14.5%) of 1763 children were diagnosed as OME. 118 cases (46.01%) had bilateral OME. 138 cases had unilateral OME and 89 of them had on right ear and 49 had on left ear. The study was involved 900 boy and 863 girl cases that diagnosed with OME, 119 of them were girls (46%) and 137 of them were boys (54%). In our study, we choose 4 primary schools, 3 kindergarden in the city center and 13 primary schools were in rural area. 550 cases of primary schools in rural area, 90 (16.3%) students of them were diagnosed as OME. 718 cases of primary schools in city center, 91(12.6%) students were found OME. 495 cases of kindergarden students in the city center, 75 students (15.2%) were found OME. Higher prevalance of OME is associated with passive smoking, allergic rinitis. Age, sex, attending kindergarden, socio economic status are not significantly related with EOM.In conclusion; prevalance of this disease, possible sequela and severity of complications thought that scanning equipment must be ensured at the first step of health organisation. Specially, ENT physicians, pediatricians and general practitioners whom educated about pnömotic otoscopy and tympanometry should be able to evaluate kindergarden and early elementary school age group in routine practice.