Ekstübasyona bağlı hemodinamik yanıtın kontrolünde lidokain, esmolol ve deksmedetomidin'in etkinliğinin karşılaştırılması
Controlling haemodynamic response to extubation; comparison of the effects of lidocaine,esmolol and deksmedetomidin
  1. Tez No: 248671
  2. Yazar: DOĞAN AKARCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL ÖLMEZ KAVAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş: Trakeal ekstübasyon kalp hızı ve kan basıncında artışla birlikte plazma katekolamin düzeylerinde artışa neden olur. Bunun da, sağlıklı insanlarda sorun yaratmazken, bazı hasta gruplarında istenmeyen sonuçları olabileceği bildirilmiştir.Çalışmamızda; lidokain, esmolol ve deksmedetomidini kullanarak, trakeal ekstübasyon sırasında oluşan hemodinamik değişiklikler üzerine etkilerini karşılaştırdık.Materyal ve Metod:Bu çalışma Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Etik kurul onayı alınarak ASA I-II grubundan, elektif cerrahi planlanan, 18-60 yaş grubu 80 hastada prospektif, randomize çift kör olarak planlandı.Hastalar Grup I (Deksmedetomidin, n=20), Grup II (Lidokain, n=20), Grup III (Esmolol, n=20) ve Grup IV (Plasebo, n=20) olarak rastgele 4 gruba ayrıldı.Anestezi indüksiyonunda 1?2 ?g/kg fentanil, 2 mg/kg propofol ve kas paralizisi için de 1 mg/kg vekuronyum kullanıldı. 90 saniye sonra endotrakeal entübasyon gerçekleştirildi. Anestezi idamesine % 50/50 O2/Hava karışımı içinde % 2 end-tidal konsantrasyonda sevofluran ile devam edildi. Ekstübasyondan 5 dakika önce infüzyon pompası(Pilot A2 Fresenius) ile 5 dakikada gidecek şekilde Grup I' deki hastalara 10 ml içinde 1 ?/kg deksmedetomidin, Grup II' deki hastalara 2 mg/kg lidokain, Grup III' deki hastalara 2 mg/kg esmolol ve Grup IV'teki hastalara 10 ml SF verildi. Hastanın spontan solunumu yeterli olduğunda, orofaringeal sekresyonlar aspire edilerek ekstübe edildi. Ekstübasyon kalitesi 5'li skala ile değerlendirildi.Çalışma ilacı verilmeden önce, verildikten 1 dakika sonra, ekstübasyonda, ekstübasyondan 1, 3, 5, 10 dakika sonra KTA(Kalp tepe atımı), SAB(Sistolik arter basıncı), DAB(Diastolik arter basıncı), OAB(Ortalama arteriyel basınç) değerleri kaydedildi.Bulgular:Ekstübasyon ve ekstübasyon sonrası 1, 3, 5 ve 10. dk döneminde SF, esmolol ve lidokain gruplarının SAB farkları deksmedetomidin grubuna göre anlamlı derecede daha yüksekti(p>0.05).Ekstübasyon sonrası 1. ve 3. dk. Lidokain grubu Esmolol grubuna göre SAB farkları anlamlı derecede daha yüksekti(p>0.05). Aynı zamanda ekstübasyon ve ekstübasyon sonrası 5 ve 10. dk döneminde SF, esmolol ve lidokain grubları arasında SAB farkları açısından anlamlı değişikliğe rastlanmadı. Lidokain grubunda İVS, ekstübasyon anında, ekstübasyon sonrası 1. 3. ve 10.dk SAB farkları başlangıca göre anlamlı derecede yüksek bulundu( p0.05).Ekstübasyon ve ekstübasyon sonrası 1, 3, 5 ve 10. dk döneminde esmolol vedeksmedetomidin gruplarında kalp hızı, kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha düşüktü. Ekstübasyon ve ekstübasyon sonrası 10.dk döneminde esmolol grubunun KTA farkları deksmedetomidin grubuna göre anlamlı derecede daha yüksekti. ( p0.05).Ekstübasyon, ekstübasyon sonrası 1, 3, 5 ve 10.
Özet (Çeviri)
Tracheal extubation causes to increase the heart rate and arterial blood pressure and also the level of plasma katekalomin.This can cause some extracurricular results in some patient grups. In this study,we compared the effects of lidocaine,esmolol and deksmedetomin on haemodynamic changes during tracheal extubation.Material and Methods:Patients;Group I (Deksmedetomidin, n=20), Group II (Lidocaine, n=20), Group III(Esmolol, n=20) ve Grup IV (Placebo, n=20) as if;divided into 4 grups.During the induction, 1?2 ?g/kg fentanyl, 2 mg/kg propofol and 1 mg/kg vekuronyum is used. Endotracheal intubasyon existed after 90 seconds.Intubation continues with the consantration of %2 end-tidal in solution %50/50 O2/Air.5 minutes before the extubation , 1 ?/kg deksmedetomidin in 10 ml to Group1, 2 mg/kg lidocaine to Group 2, 2 mg/kg esmolol to Group 3, 10 ml SF to Group 4 is given by infusion pomps.The patients are extubated by aspirating the orofaringeal secrations when their spontane breathings are ready.Before the ınductions,1 minutes after the ınductions, during the extubation and 1,3,5,10 minutes after the extubation , Heart Rates,Sistolic ?Diastolic Arterial Pressures ,Mean Arterial Pressures are recorded.Results: The differences of SAB of Esmolol,Lidokain during the extubation and after 1,3,5,1O minutes extubation is significiantly higher according to deksmedetomin groups(p>0.05). After extubation, the differences of SAP of the groups of Lidokaine(1. and 3.