2008 yılında Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Polikliniğine başvuran olguların retrospektif değerlendirmesi
Retrospective evalution of patients who applied to Ear Nose and Throat (ENT) Ooutpatient Clinic of Celal Bayar University Hospital in 2008
- Tez No: 248739
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç:Çalışmamızda, gerek üçüncü basamak sağlık hizmeti sunan gerekse tıp ve uzmanlık eğitimi veren Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Polikliniğine başvuran hastaların medikal ve demografik verilerinin incelenmesi, olguların nitelik ve nicelik yönünden analiz edilmesi ve bu çerçevede saptanan sorunların ve çözüm önerilerinin tartışılması planlanmıştır.Gereç-Yöntem:2008 yılında polikliniğe toplam 18.643 başvuru yapıldığı saptanmıştır. Ancak tanı ve tedavi amacıyla yapılan 15.811 başvuru dışındaki başvurulara (ameliyat öncesi tetkik, sağlık kurulu raporu istemi, diğer disiplinlerden istenen konsültasyonlar, iş başvurusu için gereken işitme testlerini yaptırmak ve adli rapor düzenlenmesi) ait yeterli veri bulunmadığı için bu olgular çalışmadaki hesaplamaların dışında tutulmuştur. Araştırmanın evrenini 01.01.2008 - 31.12.2008 tarihleri arasında Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Polikliniğine sadece ayaktan tanı ve tedavi amacıyla başvuran 15.811 olguya ait verilerin yer aldığı toplam 6930 poliklinik muayene kartının oluşturmasına karar verilmiştir. Çalışma evrenimizi oluşturan 15.811 başvuruya ait toplam 6930 poliklinik muayene kartından 6780 tanesi 2008 yılında, 150 tanesi ise bir önceki yılda düzenlenmiştir.2008 yılında tanı ve tedavi amaçlı başvuru sayısının 15.811 gibi yüksek bir sayı olması ve başvuran kişilere ait ?sıralı bir başvuru listesi?nin bulunmayışı nedeniyle sistematik rastgele örnek seçim yöntemi kullanılarak örnek grubu oluşturulmasına karar verilmiştir. Bu şekilde 6930 poliklinik muayene kartından oluşan çalışma evreninden 1155 olgunun kartları seçilerek örnek grubu oluşturulmuştur.Bulgular:Değerlendirilen olguların %45,4'ü erkek, %54,6'sı kadın idi. Olgularımız yaş dağılımına göre incelendiğinde 18 yaş altı grup % 27,7, 19-50 yaş grubu %46,7, 51-64 yaş grubu %17,4 ve 65 yaş ve üstü grubu ise %8,2 oranında saptanmıştır. Olguların polikliniğimize en sık Ocak (%11,3), Şubat (%11,2) ve Mayıs (%11,4) aylarında başvurduğu belirlenmiştir. Olguların %94,0'ı KBB polikliniğine doğrudan başvurmuştur. Kulak burun boğaz hastalıkları polikliniğine yapılan başvurular organ veya bölge ayrımı yapılmaksızın değerlendirildiğinde en sık yakınmanın %25,1 ile işitme azlığı olduğu, ağız açık uyuma (%15,1) ve horlamanın (%14,2) işitme azlığını takip ettiği gözlenmiştir. Tanılar değerlendirildiğinde ise akut rinosinüzitin %9,4 ile en sık, LFRH (%9,2) ve buşonun (%8,4) ise karşılaşılan diğer en sık tanılar olduğu izlenmiştir. Celal Bayar Üniversitesi Hastanesi KBB polikliniğinde sunulan sağlık hizmetleri farklı üniversitelerde sunulan poliklinik hizmetleri ile karşılaştırıldığında, çalışma biçimlerinin ve yoğunluklarının benzer olduğu görülmüştür.Sonuç:Celal Bayar Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Polikliniğine başvuran olguların önemli bir çoğunluğunun birinci ve ikinci basamak sağlık kuruluşlarında değerlendirilmeden, doğrudan polikliniğimize başvurduğu belirlenmiştir. Hastalar ayrıntılı değerlendirildiğinde önemli bir kısmının önceki basamaklarda tedavi alabileceği anlaşılmıştır. Bu da poliklinikte hasta yoğunluğuna yol açmaktadır. Ayrıca, kağıda dayalı geleneksel kayıt sisteminin hastalara ait tıbbi bilgilere ulaşmada ve bilimsel çalışmalarda kullanılacak verileri sağlamada yetersiz kaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective:We aimed to evaluate the medical and demographic data of cases who applied to Ear Nose and Throat (ENT) outpatient clinic of Celal Bayar University Hospital. In addition, the amount and types of complaints and diagnosis of the patients were demonstrated, and the problems and solution suggestions were discussed.Material and Methods:Eighteen thousands six hundred forty three applications to the ENT outpatient clinic of Celal Bayar University Hospital were detected between 2008-2009. Unfortunately, there was not enough data about 2832 applications, therefore they were excluded. Thus, the study group was 15.811 applications of 6930 cases. The clinical examination charts of these cases were precisely examined. In the study group 6780 charts belonged to cases who applied to ENT outpatient clinic in 2008, on the other hand 150 charts were belonged to cases who applied to ENT outpatient clinic in the previous years.Considering the amount of applications and clinical charts (15.811 and 6930), we decided to select a sample group. The systematic random sample selection method was preferred, because an application list of cases was not arranged in a row. According to this method, the sample group included 1155 outpatient clinical charts.Results:In our sample group, most of the cases were women (%54,6). The distribution of the patients according to age was as follows: %27,7 were ?18 years old, %46,7 were in 19-50 years old, %17,4 were 51-64 years old and %8,2 were ?65 years old. The amount of application was highest in January (%11,3), February (%11,2) and May (%11,4). The most common complaint was hearing impairment (%25,1) and the other common complaints were mouth breathing during sleep (%15,1) and snoring (%14,2). The most common diagnosis were acute rhinosinusitis (%9,4), laryngopharyngeal reflux disease (%9,2) and ear canal impact (%8,4). When the health services in ENT department of Celal Bayar University compared with the health services of different university hospitals, similar working conditions and workloads were detected.Conclusion:It is determined that patients applied to ENT outpatient clinic of Celal Bayar University Hospital directly without being evaluated in the primary and secondary care units. Most of these patients could be treated in the former medical centers. In addition, it is found out that paper-based traditional recording systems are insufficient in finding patients medical data and providing data for scientific studies