Manisa ilinde yaşayan 7-15 yaş grubundaki çocuklarda suçiçeği seroprevalansı
Varicella seroprevalance in children between 7-15 years living at Manisa
- Tez No: 248769
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ONAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Aşı ile önlenebilir hastalıkların seroprevalansının belirlenmesi immünizasyon programlarının değerlendirilmesinde oldukça önemlidir. Bu çalışmanın amacı, Manisa'da yaşayan 7-15 yaşgrubunda ilköğretim okullarında okuyan çocuklarda suçiçeği seroprevalansını ve bunu etkileyen risk faktörlerini tanımlamaktır.Bu çalışma, mayıs 2009 ile mayıs 2010 tarihleri arasında Manisa il merkezinde, yaşları 7-15 arası değişen 573 ilköğretim öğrencisi ile yapılmıştır. Bu çocukların 265 (% 46,2)'i erkek, 308 (%53,8)'i kızdı. Her bir katılımcı için anket dolduruldu ve VZV için IgG antikor titresi kantitatif olarak Enzim-Lİnked Immunosorbent Assay (ELİSA) yöntemi ile çalışıldı. 7-15 yaş grubu çocuklarda suçiçeği seroprevalansı %61.6 olarak bulundu.Cinsiyet, anne ve babanın eğitim durumu, evde yaşayan kişi sayısı ve yerleşim yerine göre seropozitiflik karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.Türkiye'de ve diğer ülkelerde yapılan çalışmalar karşılaştırıldiğinda, suçiçeği aşısının rutin uygulanmasının yapılabilmesi için maliyet-etkinlik çalışmalarının yapılmasına ihtiyaç vardır. Aynı zamanda Herpes Zoster insidansı da gözönüne alınmalıdır.Sonuç olarak, Herpes Zoster enfeksiyonu prevalansına göre riskli çocuklarda aşılama önerilebilir ve rutin aşılamanın önerilebilmesi için yeni çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Determination of the seroprevalence of vaccine-preventable disease is important in the evaluation of immunization programs. The aim of this study was identification of the seroprevalence of varicella in primary school childrenaged 7-15 years and its risk factors influencing this.This study was carried out on 573 primary school children aged 7-15 years in Manisa province between May 2009 and May 2010. 265 of these children (46.2%) were male, 308 (53.8%) were female. A questionnaire was completed for each participant and VZV IgG antibody titers were measured quantitatively by enzime-linked immunosorbent assay (ELISA) method. The seroprevalence of varicella in children aged 7-15 was detected as 61.6%Comparison of seropositivity according to sex, parents? educational status, number of people living at home and localization did not show a statistically significant difference.When studies performed in Turkey and other countries were compared cost-effectiveness studies need to be conduted for routine varicella vaccination. Moreover, incidance of Herpes Zoster should be taken into account.In conclusion, vaccination can be recommended to children at risk for Herpes Zoster infection and new studies are required to recommend routine varicella vaccination.