Yerlikaya sığırlarında bazı vücut ölçülerinden yaralanarak canlı ağırlığın tahmini üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 24885
  2. Yazar: HAVVA ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZEL ŞEKERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
37; ÖZET Amasya (Suluova) Et-Balık kurumuna kesim için getirilen 404 Yerlikara hayvana ait canlı ağırlık, cidago yüksekliği, göğüs çevresi ve vücut uzunluğuna ait veriler bu araştırmanın materyalini oluşturmuştur. Ölçümler 1990 yılı 2-6 Nisan, 7-11 Mayıs ve 10-14 Aralık tarihlerinde olmak Üzere üç periyodda alınmıştır. Vücut ölçümleri alınmadan önce hayvanların dişine bakılarak yaşları belirlenmiş, ve canlı ağırlıkları tesbit edilmiştir. Vücut ölçüleri ve canlı ağırlığa yaşın etkisi varyans analizi ile araştırılmıştır. Varyans analizleri yaşın vücut ölçülerini (en fazla da göğüs çevresini) etkilediğini göstermiştir. Bu nedenle her bir özelliğe ait veriler sırasıyla 1- 1.5, 2-2.5 ve >3-3 olarak 3 yaş grubuna ayrılarak değerlendi- diri 1 mistir. Canlı ağırlık, cidago yüksekliği, göğüs çevresi ve vücut uzunluğu ortalamaları 1. yaş grubunda sırasıyla 244.8 +_ 44.0 kg, 107.19 +_ 4.89 cm, 150.78 +_ 10.21 cm ve 113.1 +6.98 cm, 2. yaş grubunda 269 +_ 36.9 kg, 108 +4.12 cm, 157.0 '+_ 7.72 cm ve 115.85 + 6.43 cm ve 3. yaş grubunda ise, 273.7 + 39.2 kg, 108.7 +_ 4.25 cm, 158.99+J7.99 cm ve 116.05+J5.74 cm olarak saptanmıştır 3. yaş grubunda canlı ağırlık ile cidago yüksekliği arasındaki korelasyon katsayısı %S düzeyinde, cidago yüksekliği dışındaki vücut ölçüleri ile canlı ağırlık arasındaki korelasyon katsayı 1 ar ı ise her yaş grubu için %1 düzeyinde önemli ve pozitif bulunmuştur. Canlı ağırlık ile cidago yüksekliği, vücut uzunluğu ve göğüs çevresi arasındaki kısmî korelasyon katsayıları 1. yaş38 grubunda sırasıyla 0.668 +_ 0.056, 0.744 +0.049, 0.798+. 0.045, 2. yaş grubunda sırasıyla 0.515 +_ 0.070, 0.649 +_ 0.062, 0.804 +_ 0.049 ve 3. yaş grubunda ise, 0.326 +_ 0.12, 0.613 +_ 0.097 ve 0.703 +,0.087 olarak belirlenmiştir. Canlı ağırlık ile göğüs çevresi arasındaki korelasyon katsayısı en yüksek bulunmuş, bunu canlı ağırlık ile vücut uzunlugu arasındaki korelasyon katsayısı izlemiş, canlı ağırlık ile cidago yüksekliği arasındaki korelasyon katsayısının ise en düşük olduğu tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
39 7.SUMMAJRY The material of present study consisted of "body weight, body lenght, chest circumference and heigt at withers data ob tained from 404 male Yerlikara catties brought to- Suluova (A- masya) meat processing plant of state owned Meat-Fish Inc. for slauhtering. During 1990, the measurements were carried out at three times, between April 2nd-6th, May 7th-llth, and December 10th- l4th, respectively. Ages were determined by teeth control be fore the measurements were done, and finally they were wiglxed. Analysis of variance were applied to the criteria which may effect the age. Since analysis of variance indicated that age affected the body measurements, particularily the chest circumference, the data obtained each criteria were devided into three groups according to the age such as 1.5 to 1, 2,5 to 2 and ?3 years, respectively. Averages of live weight, haight at withers, body lenght, chest circumference have been determined as 224.8 + 44.0 kg, 107,19 ± 4.89 cm., 150.78 + 10.21 cm. and 113.1 + 6.98 cm. respectively, for the ıst age group; 269+ 36.9 kg., 108. 0İ 4.12 cm, 157.0± 7.72 cm and 115+ 6.43 cm for the 2nd group, and 273.7 + 39.2 kg., 108.7 + 4.25 cm, 158. 99 ± 7.79 cm. and 116.0 ± 5.74 cm for the 3rd group.