Obsrükif uyku apne sendromlu hasalarda TNF-?, IL-6,NT pro-BNP düzeyleri ve sürekli poziif hava yolu basıbcı ile değişimleri
TNF-?, IL-6, NT pro-BNP levels of obsruktif slep apnea syndrome and continue poziive airway pressure change
- Tez No: 248864
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEBNEM YOSUNKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve amaç: OUAS'lı hastalarda kardiyovasküler hastalıkların gelişiminde risk yaratabilecek IL-6, TNF-? ve NT pro-BNP serum seviyeleri OUAS'lı obez hastalar ile yine obez kontrol gubu arasında ek hastalık, ilaç kullanma ve sigara içme durumlarının etkisini dışlayarak araştırılması ve CPAP tedavisi ile bu parametrelerin seviyelerindeki değişim ve bunların ilişkili olduğu klinik parametreler araştırıldı.Materyal ve Metod: OUAS'lı hasta grubunda 33, kontrol grubunda 24, 3 aylık CPAP tedavisiyle 25 hastada PSG sonrası sabah 07 00-08 00 alınan kan örneklerinde TNF-?, IL-6 ve NT pro-BNP düzeyleri ELİSA sistemi ile ölçüldü.Bulgular: Vakalar OUAS'lı olmayan obezler (kontrol grubu, n=24) orta ve ağır dereceli OUAS'lı olan obezler (tedavi öncesi hasta grup n=33) ve bunlardan 3 ay süreyle düzenli CPAP kullananlar (tedavi sonrası grup n=25) olarak 3 gruba ayrıldı.Hasta ve kontrol grupları arasında AHI (p
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: The serum levels of IL-6, TNF-? and NT pro-BNP that might cause the risk of the development of cardiovascular disease in obstructive sleep apnea syndrome patients, the research of obese obstructive sleep apnea patients and obese control group excluding the effect of the cases such as additional disease, drug use and smoking, and the cure of CPAP and the changes in the level of these parameters and the clinic parameters with which those are related were searched.Materials and method: The levels of TNF-?, IL-6 and NT pro-BNP in the blood samples taken at 07 00-08 00 in the morning after PSG from 33 in obstructive sleep apnea patients, 24 control group, 25 patients after 3 months CPAP treatment were measured by ELISA system.Findings: The cases were separated into three groups by obese with non-obstructive sleep apnea syndrome (control group, n=24), obese with middle and high level obstructive sleep apnea syndrome (patient group before curing n=33) and the patients that used CPAP for 3 months regularly.AHI (p