Üreteropelvik obstrüksiyon şüphesi bulunan çocuklarda pelvikalisiyel staz ile böbrek fonksiyonları arasındaki ilişkinin 99mtc-mag3 sintigrafisi ile değerlendirilmesi
Evaluation of relationship between pelvicaliceal stasis and renal functions in children who are under suspicion of ureteropelvic junction obstruction by using 99mtc-mag3 scintigraphy
  1. Tez No: 192845
  2. Yazar: ZEKİ DOSTBİL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜNGÖR TAŞTEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Çocuk Cerrahisi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Radiology and Nuclear Medicine, Pediatric Surgery, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
6. ÖZETÜreteropelvik bileşke darlığı, çocukluk döneminde üriner sistemde görülen en sıkobstrüksiyon nedenidir. Hafif derecedeki üreteropelvik bileşke obstrüksiyonları ömürboyu renal fonksiyonlarda herhangi bir gerilemeye neden olmazken, şiddetliobstrüksiyonlar cerrahi yöntemlerle tedavi edilmedikleri takdirde böbrek fonksiyonlarınınkalıcı olarak yitirilmesine neden olur. Cerrahi kararının alınmasında en önemli nokta iseobstrüksiyon şiddetinin renal fonksiyonları geriletecek düzeyde olduğunun güvenilirşekilde tesbit edilmesidir. Zamanında güvenilir teşhis ve doğru zamanda cerrahi tedaviuygulanarak irreversible böbrek fonksiyon kaybı önlenmelidir. Bu amaçla günümüzdeobstrüksiyon karakteristiğinin değerlendirilmesinde öncelikle diüretikli dinamik böbreksintigrafileri; yapısal anatomik incelemede ise USG, IVP ve VSÜG gibi radyolojikgörüntüleme yöntemleri kullanılmaktadır.99mÇalışmamızda, diüretikli Tc-MAG3 dinamik böbrek sintigrafisi ile UP darlık tanısıalan çocuklarda görsel olarak pelvikalisiyel sistemlerinde staz değerlendirmesi ile renalfonksiyonlarındaki gerileme arasındaki ilişkiyi araştırmak ve bu sayede hastanın kliniktakibi ve tedavi uygulamasında kolaylık sağlanması amaçlanmıştır. UP darlık ön tanısıyla99mgönderilen 1-84 ay (13,8 ± 20,4 ay) arasında 42 çocukluk yaş grubundaki hastaya Tc-MAG3 böbrek sintigrafisi uygulandı. Çalışma sonunda ve geç görüntülerde pelvikalisiyelstazı devam eden böbrekler incomplete obstrüksiyon ile uyumlu kabul edilerek fonksiyonelstazlı diğer böbreklerle renal fonksiyon parametreleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı.Obstrüktif grubun Tmax, T1/2 ve Tmax+1/2 değerleri, normal böbrek grubuna oranla anlamlıolarak artmış bulundu. PI ve ERPF ve split fonksiyon değerlerinde farklılık bulunmadı.Unilateral obstrüktif grubun diferansiye fonksiyonları, normal gruba oranla anlamlıderecede azalmış, Tmax, T1/2 ve Tmax+1/2 değerleri anlamlı derecede artmış bulundu; PI veERPF'de anlamlı değişiklik izlenmedi. Ayrıca 5 hastada afonksiyone atrofik böbrekizlendi. Görsel ve kantitatif bulgularımız obsrüktif böbrek grubunda ekskresyonfonksiyonunun belirgin olarak gerilediğini, split fonksiyonun hafif düzeyde azaldığınıkanlanma fonksiyonunun ise etkilenmediğini göstermiştir. Bulgularımız obstrüktif böbreğesahip çocuklarda renal fonksiyonların az da olsa olumsuz etkilenme gösterdiğinidüşündürmektedir. Ayrıca bulgularımız literatürde yapılan çalışmalarla benzerlikgöstermektedir. Split fonksiyonu %40'ın altına inen veya diüretiğe dirençli pelvikalisiyelstazı olanların ve takiplerde split renal fonksiyon %10 ve üzerinde azalma gösteren58hastalarda gecikmeden cerrahi tedavi kararı verilmesi ve hafif stazı olan obstrüktifhastaların renal fonksiyon parametreleri ile iyi takip edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.99mTc-MAG3 böbrek sintigrafisi UP darlık tanısı alan çocuklarda renal fonksiyon takibiile cerrahi tedavi kararının doğru zamanda verilmesine ve irreversible renal fonksiyonkaybının önlenmesine katkı sağlayabilir.59
Özet (Çeviri)
7. SUMMARYEvaluation of relationship between pelvicaliceal stasis and renal functions in children99mwho are under suspicion of ureteropelvic juntion obstruction by using Tc-MAG3scintigraphyUreteropelvic junction stenosis is one of the main causes of urinary system obstructionseen during the childhood. Although mild degrees of ureteropelvic junction obstructionmay persist throughout life without any decrease in renal function, severe obstructioneventually leads to permanent loss of renal functions if surgical correction isn?t done. Mostimportant factor in decision making for surgical intervention is the determination thatdegree of ureteropelvic junction obstruction is severe enough to impair renal functions.Reliable diagnosis at correct time and surgical therapy at the right time are necessary toprevent irreversible renal function loss. Today, for determination of the obstructioncharacteristics, diuretic dynamic renal scintigraphies are used mainly and for anatomicparameters radiologic methods like USG, IVP and VCUG are used.In this study, we have aimed to investigate the correlation between degree of99mpelvicaliceal stasis interpreted visually on Tc-MAG3 diuretic dynamic renalscintigraphy and deterioration of renal functions making follow-up of patients clinicallyand therapeutically easier. 42 children who were reffered because of suspicion ofureteropelvic junction obstruction were included in the study. Ages ranged between 1-8499mmonths (13,8 ± 20,4 months). Tc-MAG3 diuretic dynamic renal scintigraphy wasperformed in all cases. Renal units in which pelvicaliceal stasis persisted on 30 minuteimages of dynamic study were accepted as incomplete obstructed and comparedstatistically with the contralateral normal kidneys even with functional stasis. Differentialrenal function of unilateral obstructed group was found significantly lower; T max, T1/2and Tmax+1/2 values were found significantly higher than that of contralateral normal unitsand there was no significant difference between PI and ERPF values of obstructed andnormal units. In 5 patients, non-functioning atrophic kidneys were observed. Visual andquantitative findings indicated that excretion functions in obstructed renal group decreasedevidently, split renal functions decreased slightly and perfusion functions were notaffected. Findings in our study have implicated that renal functions of children havingobstructed kidneys are negatively affected even in small amounts. Our findings are similarto that in literature. In our opinion, in patients whose split function reduced below 40% or60diuretic resistant pelvicaliceal stasis and split renal function decreased 10% or more onfollow-up, decision for surgical intervention should be made and patients with obstructedkidneys at mild degrees should be followed strictly in the aspect of renal functionparameters.99mTc-MAG3 diuretic dynamic renal scintigraphy contributes to follow-up of renalfunctions, decision making for surgical therapy at the right time and prevent irreversiblerenal function loss in children who have been diagnosed with ureteropelvic junctionstenosis.61