Trasüretral cerrahide levobupivakain ve fentanil enjeksiyon hızının hemodinamik, duyusal ve motor blok üzerine etkileri
The effect of delivery rate of spinal levobupivacaine and fentanyl on haemodynamia , sensorial and motor blockade in transurethral surgery.
  1. Tez No: 249030
  2. Yazar: SEVTAP DARÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALE BORAZAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Spinal anestezide kullanılan tekniğin en büyük sorunu, bir yandan cerrahi için yeterli blok oluştururken, diğer yandan gereksiz geniş yayılım göstermesi ve beyin omurilik sıvısı (BOS) içinde lokal anesteziğin yayılımının kontrol edilememesi ve hemodinamiyi olumsuz etkilemesidir. Bu çalışmada, intratekal düşük doz levobupivakain ve fentanil ile spinal anestezide farklı enjeksiyon hızlarının hemodinami, duyusal ve motor blok üzerine etkilerini karşılaştırmayı amaçladık.Bu amaçla transüretral rezeksiyon (TUR), planlanan, nörolojik defisiti veya spinal anestezi için kontrendikasyonu bulunmayan ASA I-III grubu 55-90 yaşları arasında60 erişkin hasta değerlendirildi. Hastalar iki gruba ayrılarak, 7.5 mg levobupivakain +25 ?g fentanil karışımı Grup I' deki hastalara 4 sn, Grup II' deki hastalara ise 40 sn hızında verildi. İntratekal enjeksiyon sonrası sedasyon amaçlı iv 1 mg midazolam yapıldı. Enjeksiyon öncesi ile enjeksiyon sonrasındaki belirli aralıklarla hemodinamik değerlerle birlikte duyusal ve motor blok durumları kaydedildi. Gruplar arası karşılaştırmada SPSS de Mann-Whitney U ve student t-testi, grup içi karşılaştırmalarda eşleştirilmiş-t testi kullanıldı, p0.05). Ancak operasyon sonrasında motor blok dereceleri Grup I'de 2 iken, Grup II'de 1 olarak değerlendirildi. Bu da istatistiksel olarak anlamlıydı.
Özet (Çeviri)
The effect of delivery rate of spinal levobupivacaine and fentanyl on haemodynamia , sensorial and motor blockade in transurethral surgery.Main problems on delivering spinal anesthesia are uncontrolled overdistribution in spinal area and hemodynamic disturbances. In this study, we aimed to compare the different delivery speeds of a combined solution of levobupivacaine and fentanyl on hemodynamic status and sensorial and motor blockade.For this purpose, 60 adult patients between 55 to 90 on ASA I-III who has neither neurologic deficit nor contrendication for spinal anesthesia undergoing transuretral resection. They were divided into two groups and have given the combined solution of 7.5 mg levobupivacaine and 25 µg fentanyl in four seconds in group I and 40 seconds in group II. One mg of midazolam was given via intravenous route for sedation. Hemodynamic status and sensorial and motor blockade status were evaluated both before and after injections on regular intervals. Results were evaluted on computer on SPSS with paired-t, student-t and mann-whitney U tests. p0.05). Also, changes in sensorial blockade levels were similar in both of the groups (p>0.05). But motor blockade level was one in Group I, while it was noticed two in Group II. Similarly, time to motor blockade regression was longer in Group I when compared with Group II.