Sosyal bilgiler öğretmenlerinin sürdürülebilir kalkınma konusuyla ilgili kazanımların öğretimine ilişkin görüşleri
The ideas of social studies teachers on teaching about the improvements of sustainable development issues
  1. Tez No: 249091
  2. Yazar: AYŞE AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİHAL BALOĞLU UĞURLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin sürdürülebilir kalkınma konusuyla ilgili kazanımların öğretimine ilişkin görüşlerinin tespit edilmesidir. Bu amaç doğrultusunda Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin konu ile ilgili kazanımların öğretiminde kullandıkları öğretim yöntemleri, bu öğretim yöntemlerini tercih nedenleri, kullandıkları araç-gereçler, kendi yeterlilik ve faaliyetleri ve öğrencilerinin kavrama düzeyleri ile ilgili görüşleri belirlenmiştir. Araştırma 2008-2009 öğretim yılı Bahar döneminde Niğde merkez ve ilçelere ait ilköğretim okullarında görev yapan toplam 77 Sosyal Bilgiler öğretmeni ile, betimsel araştırma kapsamında anket uygulaması yapılarak gerçekleştirilmiştir. Ölçme aracından elde edilen veriler SPSS paket programında değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular neticesinde, öğrenci katılımını arttırması ve bilgilinin kalıcılığını sağlamasının öğretmenlerin yöntem ve teknik seçimini etkilediği; bununla beraber Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin sürdürülebilir kalkınma konusu ile ilgili kazanımların öğretiminde daha çok soru-cevap ve tartışma tekniklerini; araç-gereç olarak ise ağırlıklı olarak ders kitaplarını seçtikleri tespit edilmiştir. Ayrıca, öğretmenlerin sürdürülebilir kalkınma konusu ile ilgili kazanımların öğretiminde hizmet yıllarının, mezun oldukları fakültelerin, lisansüstü eğitim durumlarının ve görev yapmakta oldukları okuldaki unvanlarının kendi yeterlilik ve faaliyetleri ile öğrencilerin kavrama düzeylerine ilişkin görüşlerinde anlamlı bir farklılık göstermediği sonucuna ulaşılmıştır. Ancak Sosyal Bilgiler öğretmenlerinin, mezun oldukları bölüm değişkenine göre konu ile ilgili kazanımların öğretiminde, kendi yeterlilik ve faaliyetlerine ilişkin görüşlerinde anlamlı bir farklılık görülmezden; Sosyal Bilgiler dışındaki bölümlerden mezun olan öğretmenlerin Sosyal Bilgiler bölümünden mezun olan öğretmenlere göre, öğrencilerin konu ile ilgili kazanımların öğretimine yönelik kavrama düzeylerine ilişkin görüşlerinin daha olumlu olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma, sürdürülebilir kalkınma konusu ile ilgili kazanımların öğretimiyle ilgili olarak yapılması gerekenler hususunda, öğretmenlere ve araştırmacılara yönelik öneriler belirtilerek sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim of this research is to determine the ideas of Social Studies teachers on teaching about the improvements of sustainable development issues. For this purpose, Social Studies teachers? opinions dealing with teaching of relevant achievements that they use teaching methods, the reason of the preferred teaching methods, the used tools, their own proficiency, activities and student level of understanding has been identified. Research carried out in the spring semester of 2008-2009 academic year between Niğde and district centers primary schools on 77 Social Studies teacher by doing application of descriptive questionnaire survey. Resulting data?s obtained from measuring tool were evaluated by SPSS package program. As a result of obtained findings: increasing student participation and providing the permanency of the knowledge effects teachers' methods and techniques selection, Moreover Social Studies teachers on sustainable development issues related to gains in teaching preferred questions-answers and discussion techniques and also textbooks were chosen predominantly as teaching equipment have been identified. In addition, teachers on teaching of sustainable development issues did not decline different ideas related to their own adequacy, activities and the students' level of understanding whatever their service years, graduates of their faculties, graduate education, and their titles in the school. However, Social Studies teachers graduating from their department variable according to the relevant gains in the teaching of their own competence and activities related to their opinion no significant difference, social information outside of the chapters are graduates of teachers Social Studies department, who graduated from teachers according to students' relevant gains focuses on teaching comprehension levels found to be more positive about their views were reached. The study, teaching on sustainable development issues, was concluded with needed work to be done in this area and suggestions to teachers and researchers.