Squatouch: object oriented sounds/tangible musical interface
Squatouch: Obje yönelimli sesler/dokunulabilir müziksel arayüz
- Tez No: 249136
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. HÜSEYİN SELÇUK ARTUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, Music, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu makale, bilgisayar tabanlı müziksel bir arayüzün, doğrudan etkileşim yollarıyla da kullanılabilmesi için, çoklu dokunulabilir kullanıcı arayüzü öneren, Squatouch'ın, oluşumunu etkileyen kuramsal ve pratik koşulları incelemektedir.Günümüzde etkileşim tasarımı olarak adlandırlan multi-disipliner yapı, bilgisayarlar ile olan iletişim yöntemlerini her geçen gün farklı bir noktaya taşımaktadır. Önceleri sadece mouse ve klavye etkileşimi baz alınarak kurulan, tek bir kullanıcı odaklı, etkileşim paradigmaları, teknoloji sayesinde artık çok kullanıcı odaklı alternatif etkileşim yöntemleri sunmaktadır. Ancak, bu imkanı sunan teknoloji aynı zamanda bizden bu imkanı kullanabilmemiz için yeni bir dil öğrenmemizi beklemektedir. Birden fazla kullanıcının aynı anda, mouse ya da klavyeye ihtiyaç duymadan, ellerini kullanarak doğrudan etkileşebilecekleri multitouch arayüzleri de bunlardan biridir.Bu bağlamda, bu çalışma, geleneksel grafik arayüz sistemine alternatif olarak dokunulabilir arayüz sistemini sunarak, bilgisayarlar ile aramızdaki etkileşimi bir üst noktaya taşımayı önermektedir.
Özet (Çeviri)
This article investigates the theoretical and the practical terms in the formation of Squatouch, which is a computer-based musical interface and offers a multitouch user interface via the forms of direct interaction.Multi-disciplinary structure, named as Interaction Design today, is carrying the communication methods with computers to a different level day by day. Initially based on only mouse and keyboard interaction and single-user oriented interaction paradigms, now provide multi-user oriented alternative interaction methods thanks to the rapid improvements in technology. However the technology providing the user those opportunities, expects the user to learn a new language. Multitouch interfaces, with which more than one user can interact directly by using their hands without a mouse or a keyboard, are among these new languages.In that context, the following article presents the work Squatouch, that offers to carry the human-computer interaction to a higher level by providing tangible interface that is alternative to traditional graphical user interface.